KOMENTÁŘ: Dilema ODS jaké tu ještě nebylo. Zrušení superhrubé mzdy nahlodává od poslanců po voliče

Guláš daňové reformy s pikantní příchutí Covidu, který uvařila ministryně financí Alena Schillerová a naservírovala jej unaveným poslancům v pátek ve dvě hodiny ráno, podpořila kromě koaličních stran také opoziční ODS. Ač se to na první pohled nezdá, představuje tato reforma rozkol v hlavách ódéesackých poslanců, ale i jejich voličů. Strana teď musí najít cestu, jak z extrémů ven.

„Rozpočtová odpovědnost, nezadlužovat se zbytečně, nižší daně, více peněz lidem, užší státní aparát, atd.“ To jsou obecné body z programu ODS. Co ale, když postavíte v době krize dva body proti sobě? Odmítnutí rozpočtové odpovědnosti zrušením superhrubé mzdy zaťalo do už tak děravého rozpočtového vědra další 130 miliardovou sekeru, se kterou se budou vypořádávat naše vnoučata, a to za předpokladu, že nás za padesát let nepotká žádná další krize. Jinými slovy, nedostaneme se z toho s velkou pravděpodobností nikdy. Nesnížení daní, resp. zachování supehrubé mzdy by zase znamenalo popření podstaty ODS a řada poslanců si je toho vědoma.

„Kandidoval jsem s volebním programem „nižší daně, vyšší příjmy“. Jedním z hlavních bodů bylo zrušení superhrubé mzdy a tím snížení zdanění práce a ponechání více peněz lidem v peněženkách. V roce 2018 jsme návrh podali formou novely zákona. Bylo to slovo dané voličům,“ napsal ještě v pondělí ráno na svém facebooku ekonomický expert ODS poslanec Vojtěch Munzar. Munzar zároveň vyjádřil naději, která je však pro každého ekonoma velkou neznámou a musí se vždy aplikovat na každý národ jinak. A sice jak moc ochotní budou Češi k utrácení?

„Snížení daní je prorůstovým opatřením, které zvýší soukromou spotřebu. Protože tyto peníze z ekonomiky nikam nezmizí, lidé si za ně koupí více zboží v obchodech, půjdou vícekrát do restaurace, použijí na nákup různých služeb. To přispěje k rychlejšímu ekonomickému restartu,“ doplnil komentář Munzar, a tedy evidentně nepočítá s nejhorší variantou, že i přes vyšší mzdy, začnou občané šetřit ve strachu z budoucnosti.

Nebožtík ministr financí Edvard Janota říkával, že daně potřebují jemné ladění, ale tato novela, neznamenala běžné přeladění z rádia KISS na BONTON, zrušením supehrubé mzdy za covidové situace a stanovením dvou pásem se přepnulo z krátkých vln na dlouhé a ODS to zatraceně dobře ví. Pokud se tým Petra Fialy dostane do příští vlády, napře všechny síly k tomu, abychom neskončili jako Řecko nebo Itálie. Co nás bude čekat?

Jistě, dají se škrtnout nesmyslné projekty jako třeba kanál Dunaj- Odra- Labe, a dají se vymyslet jiné projekty na podporu zaměstnanosti, lze zvednout daň z hazardu, cigaret a benzinu, ale určitě ODS bude trvat na škrtání tabulkových míst ve státním aparátu. Dojde i na slučování ministerstev, které v podstatě už nyní započal superministr Havlíček, který vede jak resort dopravy, tak MPO. Mimochodem předseda Poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se této myšlence nijak nebrání. Anebo se dokonce dá škrtnout celé ministerstvo, taková agenda MMR nebo MŽP by se jistě dala rozložit mezi ostatní resorty. Buď jak buď, ODS se v případě převzetí otěží bude muset ohánět.