Lubomír Zaorálek navštívil památník v Letech. Připomněl tak hrůzy holocaustu

Tábor v Letech

Obyvatelé města Písek si připomněli hrůzy, které se stali v koncentračním táboře Lety. Na místě byl i ministr kultury Roman Zaorálek, který přinesl květiny.

Tábor Lety byl zprvu pracovní trestní pracovní tábor a později se stal táborem sběrným. Byl založen 8. srpna 1940 pro odsouzené vězně. Tábor byl označován za koncentrační tábor pro romská obyvatele. Ti byli drženi za nelidských podmínek a většinou zde nebo později v jiných koncentračních táborech zahynuli.

„V noci z 2. – 3. 8. 1944 bylo v Osvětimi a dalších vyhlazovacích táborech zavražděno přes 4200 lidí – Romů a Sintů. Hrůza tábora v Letech se dá doložit např. faktem, že se v něm narodilo 30 dětí a nepřežilo ani jedno.Památník, který zde vznikne, bude věnován i jim.“

Napsal ministr na svém Facebookovém a Twitterovém účtu. Příspěvek doplnil i fotografiemi z pietní akce.

[twitter name=“name“]

Tábor za II. Světové války 

Věznění romů v táboře měl na starosti Richart Bienert. Provedl soupis českých a moravských Romů a přikázal jejich deportaci do tábora. V prosinci roku 1942 se Německo rozhodlo degradovat romy na Stejné místo, jako Židy a zbavilo je veškerých lidských práv. V Letech zemřelo nejméně 326 osob na pandemii tyfu. Z třiceti narozených dětí v táboře nepřežilo ani jedno.