Kritizovala režim a teď ji jde o život. Běloruská sprinterka se do vlasti vrátit nemůže

Trať

Česká Republika pomůže Běloruské sprinterce Kryscině Cimanouské, která si dovolila na Olympijských hrách v Tokiu zkritizovat Lukašenkův režim. Dostane české vízum a nebude se muset nuceně vracet domů do Běloruska.

Čtyřiadvacetiletá běžkyně se nebála veřejně kritizovat jak režim, tak běloruské sportovní funkcionáře. V pondělí měla závodit v běhu na 2000 metrů. Místo na stadion ji ale běloruský tým odvezl na letiště, kde ji nutili nastoupit do letadla a odvézt zpět do Běloruska. Cimanouská však stačila zavolat policii a do letadla nenastoupila.

„Situaci kolem běloruské sprinterky Krysciny Cimanouské považuji za skandální. Česká republika je připravena pomoci. Po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) jí nabízíme vízum ke vstupu na území, aby se u nás mohla ucházet o mezinárodní ochranu,“ napsal Kulhánek na Twitter s tím, že česká ambasáda v Tokiu je také připravena pomoci.

Agentuře Reuters sprinterka řekla, že byla z olympijského týmu vyhozena po stížnostech na trenéry. „Byla jsem pod nátlakem, snaží se mě dostat ze země bez mého souhlasu. Žádám MOV o zásah,“ řekla Cimanouská. Podle odborníků na Bělorusko a Lukašenkův režim by olympioničce opravdu mohlo jít o život, pokud by se do Běloruska vrátila.