„Lichvář“ Minařík (Piráti) odchází ze strany i zastupitelstva. Osudným mu bylo jeho podnikání!

Proti pirátským pravidlům… ParlamentníListy.cz upozornily na aféru okolo pirátského zastupitele na Praze 11 Milana Minaříka. Ten ve čtvrtek oznámil,  že vystupuje z Pirátské strany a rovněž složil mandát zastupitele. Podnikaní Minaříka totiž bylo v rozporu s dlouhodobými pirátskými principy. Předsednictvo strany se totiž shodlo, že úvěry firmy CreditKasa, ve které je Minařík jednatelem, poskytuje půjčky s vysokými úroky, které mohou v krajním případě klienty přivést do dluhové pasti. To je pro v přímém rozporu s pirátskou filosofií.

Předsednictvo krajského sdružení Praha se celou situací dopodrobna zabývalo. Došlo k prostudování celého případu a došlo k jasnému závěru. Úvěry od společnosti, ve které je Milan Minařík jednatelem, mohou „v krajním případě zapříčinit pád klientů do dluhové pasti“. Současně ale předsednictvo nezískalo informace o tom, že by ze strany společnosti docházelo k obcházení zákona o spotřebitelském úvěru. „Z pohledu pirátských principů ovšem není podstatné, že o takovém případu předsednictvo neví, ale především to, že dostupné informace o fungování společnosti takovou možnost nevylučují,“ je uvedeno na serveru Piratskelisty.cz. Předsednictvo rovněž ocenilo gesto a konstruktivní přístup k řešení situace, jak uvedl mediální zástupce Pirátů Michal Polák.

Minařík svoji rezignaci zdůvodnil vzniklou negativní mediální kampaní. „Vzdání se mandátu zastupitele a ukončení členství v Pirátské straně bylo mé osobní rozhodnutí, ke kterému jsem došel v návaznosti na negativní mediální publicitu kolem mého zaměstnání, která z mého pohledu může poškozovat dobré jméno Pirátské strany,” řekl ke svému odchodu sám Minařík.

Odchod Minaříka doprovázelo i poděkování ze strany starosty jedenácté městské části. “Milanovi chceme poděkovat za jeho aktivní účast při formování pirátského místního sdružení Praha 11. Ještě před tím, než se stal zastupitelem, odvedl velké množství práce v Bezpečnostní komisi rady MČ Praha 11 a Finančním výboru zastupitelstva MČ Prahy 11. Milan byl také členem Komise pro cestovní ruch Rady Hlavního města Prahy. Jménem zastupitelského klubu Pirátů Praha 11 bych chtěl Milanovi poděkovat za jeho odvedenou práci a popřát hodně úspěchů v jeho soukromém životě,” řekl k Minaříkově složení mandátu starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).

K rezignaci došlo ve čtvrtek na zasedání zastupitelstva jedenácté městské části. Minaříka k takovému činu vyzvalo opoziční Hnutí pro Prahu 11 (HPP11). Důvodem byl charakter jeho podnikatelské činnosti. Kritici také upozornili na fakt, že Minařík v Praze 11 nebydlí, ale má tam pouze trvalé bydliště.