Liberty Ostrava porušila dohodu, prodala emisní povolenky. Stanjura: panují obavy, zda peníze dorazí

Ostravská odnož společnosti Liberty Ostrava vyvedla do Rumunska milion povolenek. Majitel společnosti GFG Aliance, kam patří Liberty Ostrava, přišel o hlavního financovatele, mateřské společnosti se tak ocitli v období nejistoty. Stávková pohotovost trvá v Liberty Ostrava již několik týdnů. O situaci jednali poslanci s odbory minulý týden.

Premiér Andrej Babiš společně s ministrem průmyslu a obchodu, Karlem Havlíčkem navštívili Ostravskou Huť v polovině dubna. Na návštěvě v Ostravě tak jednali o stavu hutě a výsledkem byla domluva o tom, aby společnost zachovala veškeré povolenky na území ČR. Liberty svůj slib porušila a emisní povolenky prodala do Rumunska. „Jednalo se o milion emisních povolenek, jedna za 48€, tudíž by na účet mělo dorazit 48 milionů eur,“ vysvětlil poslanec za Moravskoslezský kraj Zbyněk Stanjura (ODS). „Panuje jistý strach, aby peníze dorazily. Více budeme vědět ke konci tohoto týdne,“ dodal. Podle Stanjury, který zde byl v pátek na jednání s odbory, je na tom společnost dobře, co se týče výdělků. Krach nehrozí, pokud peníze doputují do České republiky. 

Prodej povolenek kritizuje vláda, Andrej Babiš se odvolává i na domluvu, kterou sjednali při návštěvě Ostravy. „Jejich původní plán byl převod povolenek v hodnotě více jak 3 miliardy. Ačkoliv se jedná o komerční subjekt, považujeme Liberty za klíčovou firmu v regionu, proto jsme s ministrem Havlíčkem jednali s jejich vedením a majiteli, kteří nám deklarovali, že povolenky nepřevedou. Přesto obešli dozorčí radu a navzdory naší dohodě prodali rumunské sesterské společnosti povolenky, nicméně pouze za miliardu,“ uvedl Babiš. 

Toto ale obhajuje tisková mluvčí. „Transakce byla provedena za aktuální tržní cenu, která bude Liberty Ostrava okamžitě zaplacena, navíc s možností koupit tyto povolenky v budoucnu zpět za nižší cenu,“ uvedla pro média tisková mluvčí Barbora Černá Dvořáková. 

Ostravská Liberty je ve skvělé kondici, alespoň co se týče zisků. Momentálně tak disponuje povolenkami přibližně za 5,6 miliardy korun. Tyto peníze by se podle některých poslanců měly využít na modernizaci pecí, v žádném případě by se neměly vyvádět do zahraničí. Pokud bude tedy proplaceno 48 milionů euro, společnost je využije na možné modernizace.