Kvalita potravin pokulhává. Testy odhalily tristní výsledky

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Pokud vás zajímá, jak správně poskládat svůj nákup, tak ideální jídelníček by měl obsahovat dostatek bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů. Talíř jídla by měl být složen z jedné třetiny ovoce a zeleniny, druhé třetiny sacharidů a třetí z bílkovin. Nicméně komplikací je kvalita potravin, s kterou se potkáváme dnes a denně. Poukazuje na to mimo jiné i Česká potravinová inspekce a Státní zemědělská a potravinářská inspekce, které provedly kontrolu potravin a odhalily velmi špatné výsledky.

Ceny potravin neodpovídají jejich kvalitě. Rostoucí inflace s sebou přinesla i velké zdražování, kterému se bohužel ani potraviny nevyhnuly. A tak se náklady na jídlo čím dál tím více zvyšují. Bohužel to s sebou očividně nepřineslo zlepšení kvality. Naopak, situace se zdá být horší. Česká potravinová inspekce spolu se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí provedly rutinní kontrolu potravin. Tuto informaci zveřejnil server ČTK ve čtvrtek. K tématu se vyjádřil také ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). „Na druhém jednání meziresortní pracovní skupiny k cenám potravin se zabýváme především průběžnými výsledky společných kontrol SZPI a ČOI. Bohužel výsledky jsou dramaticky horší a zjištění je více, než jsme sami čekali. V masivních kontrolách budeme nadále pokračovat,“ okomentoval na svém Twitteru ministr. Podle jeho slov tedy budou kontroly i nadále pokračovat.

To je jistě žádoucí. Druhým bodem je pak vyvážený jídelníček.  Server VÍM, CO JÍM radí jíst pravidelně a ke každému jídlu si dát kus zeleniny nebo ovoce. Minimálně jedenkrát týdně by se nemělo zapomínat na luštěniny a ryby. Denně bychom také měli konzumovat mléčné výrobky, i když zde je potřeba dbát na možnou laktózovou intoleranci.

Pokud se podíváme na to z hlediska obsažených látek, ve vyvážené stravě nesmí chybět dostatek bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů, probiotik a vlákniny. Server Apotheke doporučuje složení 15–20 % bílkovin, 45–60 % sacharidů a 25–30 % tuků. Vyvážený talíř jídla by tedy měl obsahovat jednu třetinu ovoce a zeleniny, druhou třetinu sacharidů a třetí třetinu bílkovin. V praxi by ideální snídaně mohla vypadat takto: obilná kaše připravená s mlékem nebo jogurtem a ořechy, trochou másla nebo margarínu k tomu ovoce a voda, nebo neslazený čaj.