Konzervativní Duka dostal ban na Twitteru. Je to komunistický nástroj kontruje režisér Strach

Účet na Twitteru s profilem kardinála a pražského arcibiskupa Dominika Duky oněměl. A oněměl – či přesněji byl dočasně omezen – přesně v den státního svátku. Místo sloupce s příspěvky se ve středu každému návštěvníkovi ukazovalo upozornění, že účet byl omezen. Údajně proto, že na něm byla zaznamenána neobvyklá aktivita. Ovšem jaká, nikdo neví.

„Ano, je to tak, Twitter pana kardinála Duky byl zablokován,“ potvrdil Jiří Prinz, mluvčí Arcibiskupství pražského. Jak dodal, důvod, proč se tak stalo, ani jim ale nikdo neoznámil.

V praxi to znamená, že majitel účtu nemůže psát nové příspěvky. Stává se to, když analytici Twitteru získají třeba podezření, že z profilu je zasílán spam či zahlcují síť návalem příspěvků, případně šíří nevhodný nebo dokonce urážlivý obsah.

Tento zásah logicky nezůstal bez reakcí. Nejprve se kvůli němu naštval známý režisér Jiří Strach, ve čtvrtek své znechucení vyjádřil na facebooku i Václav Klaus mladší.

„K svátku svobody nám Ústřední výbor komunistické strany Twitter dal krásný pokrokový dárek! Bůh je mrtev a svoboda slova taktéž. Tak konečná, vystupovat!“ napsal režisér známý mimo jiné díky pohádce Anděl Páně.

Šéf Trikolory: Chci, aby cenzura na sociálních sítích byla trestným činem

Jak už je u Václava Klause mladšího zvykem, jeho reakce na jednání rozšířené sociální sítě, byla radikální.

„Není to poprvé, co některá z velkých sociálních sítí cenzuruje názory nebo dokonce informace. V České republice jsme se s tím doposud setkávali spíše okrajově, nebo jen u mediálně nezajímavých profilů,“ uvedl šéf Trikolory s tím, že jde o to, že se jedná o porušení svobody projevu.

„Navrhl jsem ve sněmovně zákon, aby cenzura na sociálních sítích byla trestným činem. Ale tenhle zákon leží již rok ve sněmovně neprojednán! Budu proto usilovat o jeho předřazení a projednání. Je to víc než nutné!“ přihřál si svoji politickou „polívku“ Klaus.

Připomněl, že Dominik Duka byl umlčován komunistickým režimem a před rokem 1989 dokonce i vězněn. A také to, že jde o představitele křesťanské víry, na jejíž základech je postavena naše společnost.

„Nemyslím si však, že jde přímo o pana kardinála. V Americe je teď před volbami prezidenta cenzura názorů podporujících politiku Donalda Trumpa ze strany Twitteru a Facebooku na denním pořádku,“ konstatoval ještě Václav Klaus ml.

O možných důvodech lze tedy jen spekulovat

Jako jedna z možných příčin rozhodnutí účet kardinála dočasně zablokovat, se dá prý považovat fakt, že první říjnový den sdílel Dominik Duka článek z webu Konzervativní noviny o jmenování americké soudkyně Amy Coney Barettové do úřadu.

Tato domněnka se objevila i na oficiálním twitterovém účtu pražského arcibiskupství. Tweet s tímto tvrzením byl sdílen už 22. října. Podle všeho tedy byl Dukův účet omezen a zablokován zřejmě už od tohoto data. Nasvědčovalo by to tomu, že Twitter chtěl omezit šíření tohoto článku.

Důvod může být ale i ryze prozaický – a to ten, že se někdo mohl snažit narušit zabezpečení účtu. V takovém případě by k tomu sociální síť Twitter přistoupil z preventivních a bezpečnostních důvodů.