Konec umisťování dětí do kojeneckých ústavů! Dnes o tom rozhodla Poslanecká sněmovna

Praha – Poslanecká sněmovna schválila omezení pro umisťování dětí do kojeneckých ústavů. O opuštěné a ohrožené děti by se měli postarat profesionální pěstouni.

Změnu podpořilo 99 ze 113 přítomných poslanců. Pokud zákon schválí i senát, měl by vejít v platnost v roce 2024. O zákon se velmi zasadila poslankyně Olga Richterová. Podle ní je umístění takto malých dětí do kojeneckého ústavu traumatizující. S tím souhlasí i řada dětských psychologů. Ozývají se i názory, které říkají, že Kojenecké ústavy do moderního světa nepatří. V Evropské unii jsme posledním státem, který ústavy stále provozuje. Snahy o zákaz trvají už více, jak deset let.

Místo ústavů mají plně nahradit pěstouni. Ti mají děti u sebe doma a plně se jim dokáží věnovat. Dovedou jim dát potřebnou lásku a péči. Vše probíhá, jako kdyby bylo dítě v opravdové rodině. 

Kojenecké ústavy fungují podobně jako školka. Děti tam mají vše potřebné. Zaměstnankyně se o ně dobře starají. Problém je počet. Jedna ústavní Teta má na starosti až šest dětí. Nemůže dát tedy veškerou pozornost všem. To, má podle dětských psychologů za následek citovou deprivaci dětí.

Zastánci ústavů argumentují, že pěstouni v České republice není tolik pěstounů, aby se zvládli postarat o tolik dětí.

Kojenecké ústavy tvoří generace deprimovaných dětí

Ve světě se státy snaží zuby nehty nedávat děti do ústavů. Snaží se jim zajistit co možná nejpřirozenější prostředí k růstu. V Česku se jede stále starý model. Jen málo se mluví o tom, jaké dopady má ústavní péče na psychiku dětí. Je dokázáno, že děti, které prošly kojeneckým mohou mít v dospělosti problém s navazováním mezilidských vztahů a vést normální život. Už od porodu totiž všichni potřebujeme péči a pozornost úzkého kruhu osob – primárně pečující osoby, bezpečí domova a bezpodmínečné přijímání, což „tety“ v ústavu (jakkoliv se můžou snažit) svým klientům nemohou dát a to děti trvale poznamená. V kojeneckých ústavech se totiž jedna vychovatelka stará zhruba o pět dětí, to naplnění dětských potřeb úplně vylučuje.

Podle předsedkyně organizace Dobrý start Julie Kochové se do takzvaných kojeneckých ústavů ročně dostává kolem 1200 dětí, dříve se čísla šplhala až na 2000 dětí.

Barbor Poláková a Dan Bárta se ve videoklipu rozhodli podpořit pěstouny. Videoklip nádherně ukazuje, jak vypadá život v Kojeneckém ústavu a jak v klasické rodině.