Konec testování hrazené pojišťovnou. Od 1. září si budeme muset testy na Covid hradit sami

Konec testování hrazené pojišťovnou. Od 1. září si budeme muset testy na Covid hradit sami

Od 1. září přestávají pojišťovny proplácet testy na Covid, které lidem umožňovaly cestovat do zahraničí, nebo návštěvu kulturních akcí či restaurací. Novinářům to včera oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Naočkuj se, nebo si zaplať test. Přesně takto to bude od 1. září vypadat. Výjimku mají pouze děti do 12 let, pro které očkování, zatím, není dostupné. Dále jsou to lidé, kteří nemohou být očkováni ze zdravotních důvodů a lidé u kterých očkování probíhá.

Adam Vojtěch už v minulosti varoval, že preventivní testy přestanou pojišťovny proplácet. Lidé se dle jeho slov mají nechat naočkovat, aby se dosáhlo kolektivní imunity, která je jedinou zbraní proti zákeřnému viru.

„Pokud nedosáhneme kolektivní imunity, ani testování nám dlouhodobě nepomůže,“ řekl novinářům Vojtěch

Dle odborníků není testování prevencí. Dokáže odhalit pouze už nakažené jedince. Očkování má zastavit šíření viru okamžitě.

Každá mince má dvě strany

Proti zrušení proplácení testů se už v minulosti ohradili lidé pracující v kultuře a v cestovním ruchu. Bojí se, že by výrazně klesl zájem o jejich poskytované služby. Odhadují, že by zájem potencionálních zákazníků mohl klesnout až o 40 %.