Komunistka Konečná volá do nebe. Čunkova špitální „last minute“ smlouva s církví je nevypověditelná

Komunisté jsou ateisté, to je známá věc. Jenomže když si europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) posvítila na lidovce a hlavně zlínského dosluhujícího hejtmana Jiřího Čunka (KDU- ČSL), šel ateismus aspoň na chvíli stranou. Ostrou kritiku komunistická europoslankyně vyslovila jak směrem k církvi, tak hlavně k uvedenému hejtmanovi. A to za to, že podepsal s developerem smlouvu na prodej pozemků za 60 milionů. Smlouva je prý navíc sepsaná tak, že když pozemky kraj neprodá, musel by zaplatit druhé straně pokutu 40 milionů. A právě to vedlo Konečnou k výkřiku: „To je do nebe volající!“

Čunek totiž už v době uzavření smlouvy věděl, že nebude hejtmanem, přesto pozemky pro nemocnici koupil. Vysloužil si za to výtky mimo jiné i od Pirátů.

„Jo, církevní koně vždy ukáží své pravé barvy. Je to vždy jen otázka času. Už je tedy známo, že dosluhující zlínský hejtman Jiří Čunek podepsal záhy po prohraných krajských volbách smlouvu na nákup pozemků kvůli nové krajské nemocnici. No a tyto pozemky koupil od církve za 42 miliónů korun!“ poukazuje Konečná. Vadí jí například to, že za pozemky šly tedy peníze Zlínského kraje církvi, ale ta církev se podle ní nechává slyšet, že v tomto období nemá peníze pro žáky na svých školách na distanční výuku.

„Ta církev nám teď brečí, že jí peníze na distanční výuku měl dát stát. Proč? Nicméně, aby toho nebylo málo, jen u této jedné smlouvy za desítky miliónů pan dosluhující hejtman nezůstal. Také jsme se tento týden ve středu dozvěděli, že podepsal ještě dva pakty s privátní společností. A té se zavázal jménem kraje část pozemků koupených od církve dál prodat,“ pokračuje dál ve své kritice směrem k Čunkovi a církvi Konečná.

Jak dodává, smlouvy obsahují ujednání, že pokud pozemky kraj firmě neprodá, bude muset společnosti zaplatit pokutu ve výši 40 miliónů korun. „Perličkou na tom všem je, že ředitelem této společnosti je Čunkův stranický kolega František Rochovanský (KDU-ČSL). No hezky se nám soudruzi z církevních kruhů adaptovali v nových podmínkách preferovaného zacházení, kterého dosáhli v rámci církevních restitucí. Slovy klasika: To je do nebe volající,“ upřesnila na facebookovém profilu důvod své rozčarovanosti europoslankyně.

Smlouvy podepsal Čunek dvě – jde o desítky milionů

Pravdou je, že Zlínský kraj pod vedením Jiřího Čunka koupil skutečně od církve pozemky za 42 milionů korun ve Zlíně-Malenovicích pro stavbu plánované krajské nemocnice. A opravdu se tak stalo krátce po krajských volbách, tedy v době, kdy bylo jasné, že už Čunek dál hejtmanem nebude. Lidovce v říjnu porazilo hnutí ANO, a to s dalšími politickými subjekty projekt nové nemocnice dlouhodobě kritizovalo. A jak už bylo uvedeno výše, kritika padala i z jiných míst.

„Považujeme takové jednání za nezodpovědné a nemorální vzhledem k tomu, že o budoucnosti nové nemocnice měla rozhodnout až nově sestavená koalice,“ uvedli k jednání Čunka zlínští Piráti. Právě ti na základě výpisu z registru smluv došli ke zjištění, že v den, kdy budoucí koalice Zlínského kraje stvrdila memorandum o spolupráci, podepsal dosluhující hejtman Čunek nyní zpochybňované kupní smlouvy na pozemky.

Po prohraných krajských volbách se ve Zlíně rukou hejtmana uzavíraly ale i další dohody. Den před kritizovaným nákupem pozemků podepsal Čunek ještě smlouvy s privátní společností, která provozuje poblíž plánované nemocnice obchodní galerii Centro Zlín a chtěla by expandovat. Firma má za pozemky zaplatit 60 milionů, což zní lákavě. Jenomže méně atraktivní je fakt zakotvený ve smluvních dokumentech, které byly zveřejněny na serveru Hlídač státu. Když totiž kraj pozemky dotčené firmě neprodá, bude jí muset vyplatit smluvenou pokutu. A nejde o žádné drobné. Stanovena je na 40 milionů. Ředitelem obchodní galerie je přitom skutečně Čunkův stranický kolega.

Zdá se tedy, že europoslankyně komunistů se zlobí oprávněně a ani Piráti se s tímto jednáním nechtějí smířit. Smlouvy chtějí nechat prošetřit.

Nutno dodat, že kraj již dříve v místě pro novou nemocnici koupil řadu pozemků  – ty však byly od soukromých vlastníků. Tyto výkupy schválilo krajské zastupitelstvo už v listopadu 2018.