Klíč k rovnováze: Jak meditace může pomoci zvládnout stres a zlepšit zdraví

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Meditace je praktika stará tisíce let, která se zabývá uklidňováním mysli a dosahováním hlubšího stavu klidu a rovnováhy. V dnešní době je stále populárnější a mnoho lidí ji praktikuje, aby zvládli stres a vylepšili své zdraví.

Meditace se může provádět různými způsoby, ale obecně se dá rozdělit na tři základní kategorie: soustředěná, rozjímavá a přítomná meditace, informuje server CESTA RELAXACE. Z těchto forem potom během let vzniklo mnoho dalších.

Soustředěná meditace se zaměřuje na soustředění pozornosti na jeden objekt, například na dech. Cílem této meditace je uklidnění mysli a odvrácení pozornosti od rušivých myšlenek. Pokud se během meditace objeví nějaká myšlenka, měli byste se na ni krátce zaměřit a pak ji nechat odejít.

Při rozjímavé meditaci se nechává volný průběh všemu kolem vás. Nic se nesoudí vše se jen pozoruje. Myšlenky, pocity, a starosti se nechávají volně plout prostorem kolem nás. Jedná se uvolněnou relaxaci.

Meditace zaměřená na přítomnost se soustředí na pozorování myšlenek, pocitů a emocí, aniž bychom se jimi nechali unášet. Cílem této meditace je naučit se být v přítomném okamžiku a být schopni vnímat a akceptovat své myšlenky a emoce. Jde o nejpopulárnější formu meditace.

Celkově mají tyto metody mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Pravidelným praktikováním může pomoci snížit hladinu stresu, zlepšit spánek a zvýšit pocit klidu a rovnováhy a empatii, uvádí server RELAXHUDBA. Také může pomoci snížit krevní tlak a zlepšit funkci mozku, jako například vylepšení paměti nebo zvýšení koncentrace.

Může vyzkoušet téměř každý a ani není časově náročná. Stačí si najít několik minut denně a věnovat se sám sobě. Na výběr je hned několik druhů meditace, jenž můžete vyzkoušet, než přijdete na to, který je ten nejvhodnější pro vás. Zpočátku bývá vhodnější zvolit vedenou meditaci, radí server Žena. Existuje i mnoho mobilních aplikací, které můžete využít. Základním pravidla meditace soustředit se a nevzdávat to. Pravidelnost je nejdůležitější.

Nicméně je důležité si uvědomit, že se nejedná o lék na všechny vaše problémy, ale vám může pomoci vytvořit klidnější a vyrovnanější mysl i život. Pokud se rozhodnete meditovat, nebojte se začít pomalu s krátkými intervaly a postupně zvyšovat její délku.