Kdo se směje naposled….Babiš v mnoha krajích odstrouhal a je v opozici! Vondrák podepsal koaliční smlouvu

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš neskrýval po volbách neutuchající nadšení z výsledků. ANO zvítězilo v deseti krajích a celorepublikově se může pyšnit výsledkem přes 20 procent hlasů voličů. Jenže,  jak se říká, kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp. Babiš už aktuálně v mnoha krajích odstrouhal a je v opozici. Děje se tak například v kraji Libereckém, Jihomoravském a v mnoha dalších. Ano zatím získalo post jednoho hejtmana v Moravskoslezském kraji.

V největším kraji v republice, ve Středočeském kraji, ANO skončilo až třetí a nová koalice dává najevo, že s končící hejtmankou za ANO Jaroslavou Pokornou Jermanovou nechce mít nic společného.

V Libereckém kraji je také dojednána koalice bez ANO. V kraji zvítězili Starostové pro Liberecký kraj v čele s Martinem Půtou, jako druhé hnutí ANO. Půta se ale rozhodl pro koalici s ODS a s Piráty.

ANO skončí v opozici i v Pardubickém kraji. Tam ihned po volbách se tradovalo, že bude pokračovat  staronová koalice v čele s hejtmanem ČSSD Martinem Netolickým.

Totéž platí o Jihočeském kraji, kde se také jednalo o koalici bez hnutí ANO. Platí to i o kraji Jihomoravském. Podobný scénář se děje i na Olomoucku. Podle ČTK i zde začala jednání o koalici bez vítězného ANO. Na druhém místě zde skončili Piráti a STAN. V ostatních krajích se zatím vyjednává.

Aktuálně je pro ANO jistý jeden hejtmanský post, a v Moravskoslezském kraji, kde s přehledem zvítězil Ivo Vondrák a již domluvil koalici. Vznikla totiž čtyřkoalice, která povede kraj: ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Podle Vondráka je na čase zase začít pracovat, uvedl motivovaně na facebooku.

Podle Vondráka bylo o koalici jasno už v sobotu. V úterý se pak podepsala koaliční smlouva. Dodal, že dle něj je tvorba koalic bez vítěze voleb nefér. „Od toho je vítěz voleb, měl by být nějakým způsobem minimálně přizván. Někdo může argumentovat, náš politický systém to ale umožňuje, taková je demokracie,“ řekl v České televizi.