Kauza ministra spravedlnosti Blažka a jeho dotazů na živé kauzy připomíná situaci na ministerstvu obrany a ve Vojenské policii

ZDROJ FOTO: Filip Jandourek, Český rozhlas

Vláda Petra Fialy řeší další problém. Ministr spravedlnosti Blažek si v souvislosti s kauzou pronajímání brněnských městských bytů, v níž je sám a další členové ODS prošetřován, vyžádal informace ze živého spisu. Blažek se hájí, že jen reagoval na interpelace poslanců. Podle premiéra Fialy jednal ministr spravedlnosti v souladu se zákonem a kauzy prý neovlivňuje. Situaci s dotazy ministra Blažka, která v určitých rysech připomíná podezření, že o živé kauzy řešení kriminální službou Vojenské policie mají zájem špičky ministerstva obrany, řeší koaliční Piráti. Odvolání Blažka žádá také Transparency International.

Nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR se otevřeným dopisem obrátila na předsedu vlády Petra Fialu s výzvou k odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Transparency International viní Blažka ze střetu zájmů a aktivního vměšování se do živé kauzy týkající se brněnského případu kupčení s městskými byty, jak o tom informují Seznam Zprávy. V ní figurují členové místní stranické buňky ODS a také sám ministr v roli prověřovaného.

Transparency International také upozorňuje na změnu ve vedení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, jež kauzu dozoruje. TI změnu označuje za neodůvodněnou, a připomíná premiéru Fialovi jeho dřívější výrok na adresu Marie Benešové, resp. Andreje Babiše: „Navržením Marie Benešové na funkci ministryně spravedlnosti krátce poté, co se objevila informace o tom, že premiér Babiš může stanout před soudem kvůli dotačnímu podvodu, zašly věci příliš daleko,“ s tím, že nynější situace Pavla Blažka je analogická. V kauze brněnských městských bytů se jedná o přidělování bytů známým vlivných politiků za úplatky, prošetřován je v této souvislosti ministr Blažek sám.

Premiér Fiala ale za ministrem spravedlnosti stojí: „Pan ministr dělá to, co má dělat jako ministr spravedlnosti. A i co dělat musí. Sám na vládě dnes požádal, aby mohl svůj postup vysvětlit. K žádnému ovlivňování kauz nedochází a docházet nemůže. Dotazy, které kladl ministr Blažek, se netýkaly ani členů ODS. Jedná proto v souladu se zákonem i povinnostmi ministra spravedlnosti,“ odpověděl ve středu novinářům.

Blažek sám reagoval na twitteru: „Ano, věnuji pozornost nezákonnému trestnímu stíhání 4 nečlenů ODS (v jednom případě vazebně), kteří si nedávno prošli mj. nespravedlivým mediálním lynčem. A odpovědnost by neměli „jen tak” nést jen daňoví poplatníci. Mlčky to přehlížet – to by byl důvod k rezignaci…“ Uvedl také, že o jeho střetu zájmů nerozhodují média nebo zájmová sdružení, ale určují to právní předpisy a rozhodují o tom příslušné orgány.

Blažek se na průběh živých kauz, které se ho osobně týkají, dotazoval již čtyřikrát. A jeho jednání kromě jiného připomíná možné důvody současné situace ve Vojenské policii, její kriminální službě a odchodu náčelníka VP plk. Otakara Foltýna. Napsali jsme k tomu již dříve: Podle našich informací mělo vedení ministerstva (obrany) velký zájem na tom dozvědět se, jakým věcem se aktuálně věnují vyšetřovatelé Vojenské policie, a zřejmě neformálně úkolovalo „svého“ náčelníka Vojenské policie, aby to zjistil. Ten však narazil na zodpovědnost svých podřízených, a podle toho, jak dosud vystupoval na veřejnosti, určitě i na limity své ochoty podílet se na podobné činnosti. Dostal se mezi dva mlýnské kameny. Na jedné straně vedení ministerstva, které je mu přímo nadřízené, na druhé straně princip a odolní podřízení. Došlo údajně dokonce k zásahu státních zástupců, na které se obrátili vyšetřovatelé Vojenské policie ve chvíli, kdy již měli Foltýnův tlak za nepřiměřený. Po varování, že se náčelník VP může dopouštět trestného činu zneužití pravomocí úřední osoby, se rozhodl složit funkci.

Na Blažkovu kauzu reagovali koaliční Piráti. Předseda jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek napsal: „Členové vlády by rozhodně neměli zasahovat do živých kauz a ohrožovat důvěru v nezávislost a spravedlnost justice. Platí zde pořád, co jsme říkali i dříve v opozici u paní Benešové. Vyzveme pana ministra Blažka, aby vysvětlil svůj možný střet zájmů v kauze Byty Brno, proč o informace k vyšetřování živého případu v Brně žádal a aby doložil veřejnosti, že nepostupuje selektivně, ale tímto způsobem se zajímá i o další možné problémy v justici.“

A právě pro analogii se situací na ministerstvu spravedlnosti oslovíme pirátské poslance dotazem, zda věnují pozornost také situaci na ministerstvu obrany. Ve výboru pro obranu svého zástupce s ohledem na výsledek voleb v roce 2021 nemají zastoupení, ale v uplynulém období byl současný ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský místopředsedou výboru pro obranu a obrana by již z důvodu radikálního nárůstu rozpočtu neměla zůstat mimo jejich pozornost.