Kauza jménem Češi na olympiádě. Jak se mohlo stát, že do Tokia přiletěl nakažený lékař?

Kauza jménem Češi na olympiádě. Jak se mohlo stát, že do Tokia přiletěl nakažený lékař?

Český olympijský tým, který přiletěl do Tokia, hlásí už čtyři nakažené sportovce. Pozitivní testy se prokázaly u volejbalisty, stolního tenisty a beachvolejbalového trenéra.

 

Zdroj vší nákazy bude pravděpodobně český ortoped, který do Japonska přiletěl spolu s týmem. Později se ukázalo, že lékař před cestou nebyl naočkován. Byl prvním členem výpravy, u kterého se nákaza prokázala.

„Doufali jsme, že to bude první a poslední nález, i z toho důvodu jsme jméno doktora Voráčka nezveřejnili. Jména sportovců a trenéra jsme zveřejnili po dohodě s nimi,“ řekl Seznam Zprávám ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi.

Olympionici, u kterých vyšel test pozitivně, musí povinně do izolace. Už teď je jasné, že Pavel Šuruček, který měl Česko reprezentoval ve stolním tenise, do turnaje nastoupit nemůže. Olympijský sen se mu ze dne na den rozplynul.

„Celá situace nás nesmírně mrzí. Moc jsem se obával toho, že dojde i ke sportovním tragédiím. Jenže šíření viru nikdo z nás nedokáže úplně ovlivnit, ať se chrání sebelíp. Musím říct, že obdivuji, s jakým postojem se k téhle situaci postavil jak Pavel, tak před ním i Ondra Perušič a Simon Nausch,“ uvedl sportovní ředitel výpravy Martin Doktor v tiskové zprávě a dodal: „I nadále spolupracujeme s japonskými organizátory.“

Jak se nakažený doktor dostal do Tokia a proč?

S odpovědí na otázku přispěchal ředitel ČOV, který vydal prohlášení:

„Doktora Voráčka nominoval tenisový svaz na základě jeho odborných schopností. Očkování není podmínkou účasti na olympijských hrách a nelze ho vynucovat ani podle Olympijské charty, i když my jsme ho samozřejmě důrazně doporučovali všem,“ uvedl.


 

 

Zdroj:ČTK