Kam pošle Kalousek „odpustek“ 10 tisíc za vychrupnuté pivo? „Musím si udělat rešerši,“ uvedl pro Vysokou hru

 Káže vodu a pije pivo. Jeden z oblíbených citátů, který platí i  v případě poslance a zakladatele a bývalého předsedy strany Miroslava Kalouska (TOP09). Ten nedávno věhlasně kritizoval dnes již exminista Romana Prymulu za jeho noční návštěvu v uzavřené restauraci a sám se dostal do podobné šlamastyky. Reportéři Radiožurnálu jej zastihli v restauraci Hlučná samota na Vinohradech. Čtyřicet minut strávil za zavřenými dveřmi podniku. Kalousek svého činu lituje a jako omluvu chce poslat 10 tisíc na charitu. Pro redakci Vysokahra.cz uvedl, že peníze poputují na boj proti pandemii, přesnou alokaci částky ještě zvažuje.

„Byli si dát do nosu a puberťácké výmluvy nedůvěru jenom zvyšují. Papaláši, kteří si myslí, že pro ně pravidla neplatí,“ tweetoval poslanec Miroslav Kalousek v den, kdy deník Blesk zveřejnil fotografie dnes už Romana Prymuly před restaurací Rio’s na Vyšehradě.

Podle krizového zákona vláda  s účinností ode dne 28. října 2020 od 00.00 zakazuje pití alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech. Ministerstvo zdravotnictví zakázalo alkohol na veřejnosti kvůli tomu, aby se u restaurací neshlukovali lidé a nákaza se dále nešířila.

Reportéři Radiožurnálu však Miroslava Kalouska v úterý přistihli, jak vchází do restaurace Hlučná samota na pražských Vinohradech. Ta má otevřeno jen výdejní okénko, oficiálně musí být vnitřní prostory všech stravovacích zařízeních (s výjimkou těch, které neslouží pro veřejnost) podle vládních krizových opatření uzavřeny. Kalousek, mimo jiné předseda poslaneckého klubu TOP 09, přesto uvnitř strávil 40 minut.

„S panem Kalouskem se znám, nabídl jsem mu, že mu na mě naleju jedno pivko. Beru to jako chybu, nemělo by se to stávat,“ reagoval ve středu dopoledne jednatel restaurace Daniel Jelínek podle serveru iRozhlas.cz. Samotný Kalousek v rozhovoru v první chvíli žádné pochybení nepřipouštěl, až později řekl, že „zhřešil“.

Kalousek se nejprve hájil

V rozhovoru pro server iRozhlas.cz se nejprve hájil, že nic špatného neprovedl. „Ve tři odpoledne jsem si byl pro jídlo v restauraci Hlučná samota. Nicméně jsem si tam šel pro jídlo“, napsal a připustil že byl 45 minut uvnitř. „No, to je možný“, odpověděl. S Prymulou se ale nechtěl v žádném případě srovnávat. Já v tom nevidím problém. Já jsem byl uvnitř té restaurace v době, kdy bylo otevřené výdejní okénko pro jídlo,“ hájil se.Já jsem kritizoval pana Prymulu za to, že v době, kdy byla uzavřená výdejní okénka, pařil v restauraci. Nic takového já jsem neudělal“, pokračoval ve své obhajobě a znovu zopakoval, že si šel pro jídlo a když na jídlo čekal, tak vypil jedno pivo. Nicméně redaktor iRozhlas.cz mu připomněl, že restaurace nemohou podávat alkohol. „Dobře, tak v tom případě dostanu pokutu“, pokračoval a připustil, že zhřešil.

Zanedlouho redaktorce sám zavolal a své vyjádření upravil

Já jsem vám jenom chtěl říct, že pokud jste měla pocit, že než jsem dostal to jídlo, takže jsem konzumoval to jedno pivo v restauraci… No tak to není pravda. Pak mi došlo, že to byl naprostý omyl. Já jsem ho konzumoval v kapitule. A doufám, že za to dostanu Řád bílého lva“, doplnil své vyjádření s ironií politik a narážel tak znovu na exšéfa resortu zdravotnictví, který nejprve přiznal, že se nacházel v restauraci na Vyšehradě s Jaroslavem Faltýnkem (ANO) a za nedlouho poté začal tvrdit,  že jednání vlastně proběhlo v soukromých prostorách kapituly. Ta se od takového tvrzení distancovala.

Odpoledne otočil a jako omluvu posílá peníze na charitu

Restauračnímu „výtržníkovi“ Kalouskovi se to ale asi během odpoledne rozleželo. Ve středu po 16 hod předseda poslaneckého klubu pro redakci Vysokahra.cz připustil, že to byl přešlap a potvrdil svůj záměr věnovat 10 tisíc korun na charitu jako omluvu. „Já opravdu zatím nevím, musím si udělat rešerši, kdo se dneska zabývá covidové záležitosti. Rád bych aby to šlo na boj proti epidemii“, odpověděl Kalousek na dotaz redakce, kam přesně by finanční obnos měl putovat. Musí si ještě vybrat titul, který bude považovat za nejvhodnější. „Udělal jsem velký přešlap, omlouvám se za něj a omluvu chci podpořit i materiálně“, přiblížil své záměry poslanec a bývalý ministr financí.

Miroslav Kalousek je poměrně známý svými alkoholovými „extempore“. V dolní komoře se nejednou ozývaly hlasy, že Miroslav Kalousek byl ve Sněmovně opilý. Známá je také jeho kauza, která bavila český internet, kdy poslanec byl  zjevně opilý při vysílání Radiožurnálu. Vliv alkoholu následně přiznal a za své chování se omluvil. Při vyřčení jména Kalousek se také mnohým vybaví jeho aféra, kdy nafackoval mladíkovi před sídlem Sněmovny, který jej podle svých slov vulgárně urážel.