Je to vůbec možné?! Instagramový profil Aleny Schillerové stál státní kasu 2 miliony korun

Fotky z očkování, z rodinného setkání, ale i stylizované snímky u adventního věnce či na lavičce z parku. Prostě klasický profil na sociálních sítích s jedním, ale zásadním detailem. Profil patří exministryni financí Aleně Schillerové (ANO) a státní kasu stál téměř 2 miliony korun, jak uvedly Seznam Zprávy. Na 1,93 milionu korun měly vyjít platy a odměny fotografa a kameramana.

Státní kasu stály snímky exministryně Aleny Schillerové na sociálních sítích 1,93 milionu korun. S informací přišel jako první server Seznam Zprávy. Jedná se o souhrn platů včetně odměn fotografa a kameramana, kteří obstarávali poslankyni a současné předsedkyni klubu hnutí ANO snímky a videa na Facebooku a Instagramu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Alena Schillerova (@alenaschillerova)


„Ministerstvo financí vám sděluje, že za období 23. září 2020 až 30. listopadu 2021 byly náklady na platy a odměny obou referentů v souhrnu 1 930 769 Kč (bez odvodů),“ napsal serveru v odpovědi Miloš  Nagy z kanceláře státního tajemníka.

Někteří vládní politici již dříve šéfku poslanců nyní opozičního hnutí ANO a někdejší správkyni státní pokladny kritizovali, že práci fotografa a kameramana placených z peněz daňových poplatníků podle nich využila k osobní prezentaci na sociálních sítích, kde je velmi aktivní.

Profesionální kameraman i fotograf na vlastní žádost skončili s výrobou snímků a videí poté, co se stal premiérem Petr Fiala (ODS).

Podle propočtů serveru dostávali zhruba 75 tisíc korun hrubého měsíčně. Seznam Zprávy dodávají, že je to více, než měli jejich nadřízení, kteří měli navíc větší pravomoci i širší účely – fotograf s kameramanem byli přímo vyčlenění jen na propagaci ministryně.

Profesionální fotograf David Šedivý, který podle Seznam Zpráv dělal snímky Schillerové zejména na Instagram, působil na ministerstvu necelý rok, nastoupil v lednu 2021. Kameraman Jakub Konečný, jenž měl na starosti hlavně videa na Facebook, přišel v září 2020. Oba dva skončili na vlastní žádost loni v listopadu, upozornil už dříve Deník N.

Rezort přitom původně tvrdil, že nezaměstnává ani nenajímá žádné fotografy. „Pořizování fotografií je okrajovou součástí běžné pracovní náplně pracovníků. Je třeba zdůraznit, že své sociální sítě si ministryně financí spravuje primárně sama, a ministerstvu financí proto není znám původ veškerých fotografií zde umístěných,“ odpovídal úřad loni v září.

Sama Schillerová na dotaz Blesk Zpráv ohledně vynaložených financí nereagovala. Nikdy se ale netajila tím, že ji sociální sítě pohltily.

„Mě to baví. Večer přijdu domů, lehnu si do postele, vezmu telefon a prohlížím si, co mi lidé píší, co si myslí, nebo kritizují, co jsem měla na sobě a jaký jsem měla účes,“ uvedla v minulosti.

Článek Seznam Zpráv následně označila za účelový. „Nebyli to fotografové, kteří mi fotili pouze fotky na Instagram, jak to účelově vykládají někteří novináři…. Šlo o fotografa a kameramana ministerstva financí, profesionály, kteří pracovali na tiskovém odboru a spolu i s dalšími kolegy utvářeli mediální obraz celého ministerstva. O mé sociální sítě se samozřejmě nikdy nestarali, to je další nesmysl,“ uvedla Schillerová CNN Prima News.

„Takové pozice jsou v dnešní době běžné v podstatě ve všech institucích a úřadech, kde se řeší vztahy s veřejností, a bere se to vážně. Myslím, že se nám podařilo zvednout zájem veřejnosti o rezort financí a dařilo se nám vysvětlovat lidem i mnohdy komplikovaná témata,“ dodala Schillerová.

Její nástupce Zbyněk Stanjura (ODS) si v odpovědi pro Seznam Zprávy rýpnul, že se ukazuje, že to byla nejen „ministryně dluhů, ale také ministryně Instagramu“.

Instagram Aleny Schillerové ale ani nyní prázdnotou netrpí. Předsedkyně klubu stále své sítě plní snímky, krátkými videi i upozorněními pro občany.

„Minulá vláda to tu vedla jako velkou party. Tu vyhodila z okna miliony na instagram paní ministryně, tu stamiliony na podporu kasín…. Pak se nemůže nikdo divit, že dnes musíme otáčet každou korunu dvakrát, když po nich zůstaly jen dluhy,“ uvedl v reakci na zjištění Seznam Zpráv ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL) na facebooku.

„Ministryně Schillerová říkala, že si sociální sítě spravuje sama. Nevím, zda je běžný člověk schopen utratit dva miliony za fotky s pávem… Pokud nám ale ještě nepřijdou zpětně faktury za kadeřníka paní exministryně, tak je dobrá zpráva, že v rozpočtu ty dva miliony ušetříme,“ reagoval na twitteru poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: Instagram