Fiala sliboval: „Daně zvyšovat nebudeme, nestrašte lidi!“ Utnul tak tvrzení Tomia Okamury

Nynější vláda nebude zvyšovat celkovou daňovou zátěž občanů, prohlásil dnes ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS). Odmítl tak tvrzení předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury, podle něhož vláda v rozporu se svými sliby zvyšování daní chystá. Fiala zopakoval, že chystané zvýšení některých daňových sazeb bude kompenzováno úpravami sazeb jiných.

„Daně v žádném případě zvyšovat nebudeme, nestrašte lidi,“ prohlásil Fiala na adresu šéfa SPD. „Pokud jde o daně, tak si přečtěte náš koaliční program opravdu pořádně! My jsme slíbili lidem, že nebudeme zvyšovat celkově daně. Dokonce jsme se zavázali, že přineseme daňovou brzdu, to znamená, že legislativně zakotvíme to, že když celkově daně dosáhnou určité výše, složená daňová kvóta, tak že už vláda nebude moci zvýšit nějakou daň, aniž by jinou nesnížila. To je náš závazek – a to taky v průběhu volebního období uděláme a připravíme,“ slíbil premiér.

Fiala uvedl, že je možné upravit spotřební daně na základě škodlivosti a že je také možné upravit daně zase na druhé straně, pokud se to třeba týká věcí, které jsou ekologicky přijatelné. „To máme v našem programovém prohlášení vlády. Ale to není dohromady zvyšování daní,“ ujišťoval.

„Neznamená to, že se nedá pohnout s nějakou položkou v rámci spotřební daně. Nic takového jsme nikdy neřekli. Ale občanům můžeme garantovat, že daně a celková daňová zátěž se zvyšovat za naší vlády nebude a že problémy deficitu budeme vždycky řešit úsporami na výdajové stránce rozpočtu, ne zvyšováním daní,“ pokračoval Fiala.

Fiala však také řešil obecně problémy s drahotou a tím, že řada lidí má stále hlouběji do svých peněženek, zatímco náklady rostou a zdražuje se.

„To, co můžeme udělat proti inflaci, proti tomu, aby se lidem znehodnocovaly peníze, aby se zastavila inflace, aby se zastavila ta drahota, kterou tady způsobila i svou špatnou hospodářskou politikou předcházející vláda, tak přece to, co musí vláda udělat, na tom se shodují všichni ekonomové, je jednoznačně dát signál, že stát bude hospodařit lépe, že vláda bude šetřit, že vláda bude šetřit na výdajové straně, že bude šetřit na provozu státu a že přestane roztáčet tu inflační spirálu. To je přece jasné řešení – a na tom naše vláda intenzivně pracuje,“ uvedl během interpelací premiér.

Fiala a obrana: Lidem pomáháme

Fiala vystoupil na vůbec prvních interpelacích coby premiér. Dostal dotaz i na vysoké ceny energií a kroky vlády, kdy poslanec SPD Radek Koten uvedl, že vláda žádné řešení vlastně zatím nepředvedla a nereagovala adekvátně na skokový růst cen od 1. ledna.

„Ceny energií jsou problémem samozřejmě nejenom v České republice, ale v celé Evropě. V České republice je to o to horší, že zde někteří dodavatelé energií ukončili svou činnost, takže ten náraz na řadu rodin a domácností byl mnohem silnější než třeba jinde. My jsme se tou otázkou zabývali vlastně hned od samého počátku fungování naší vlády a určitě nemáte pravdu, když říkáte, že jsme nic neudělali, to by bylo špatné,“ bránil se Fiala.

„My jsme schválili pomoc lidem, kteří jsou zasaženi nárůstem energií, novelizovali jsme zákon o státní sociální podpoře, příspěvek na bydlení a zlepšili jsme možnost využít i formu mimořádné okamžité pomoci,“ vypočítával Fiala.

„My jsme, jak vidíte, využili nástroje, které už existují, ale ty jsme upravili. Nejdeme cestou žádných experimentů, ale jdeme tou cestou, která skutečně pomůže konkrétně těm domácnostem, těm lidem, kteří jsou energetickou chudobou ohroženi,“ dodal premiér.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: čtk