„Je to tunel za bílého dne“. Okamura varuje před privatizací Českých drah a Pošty

Praha – Nové volební téma je na stole. Zbyněk Stanjura z ODS si pohrává s myšlenkou, že je načase zprivatizovat i velké státní podniky, které nefungují efektivně. Na mysli měl Českou poštu a České dráhy, které jsou v očích občanů dinosauři, kteří už v moderním světě nestíhají. Proti takovému záměru se postavil předseda hnutí SPD Tomio Okamura, který to označil jako tunel za bílého dne.

Stínový ministr dopravy Zbyněk Stanjura se pustil do tématu odstátnění firem zostra, když oznámil záměr privatizovat České Dráhy. Podle jeho slov by mělo dojít k tomu, že český státní dopravce začne fungovat jako akciová společnost kótovaná na burze. Část jeho podílu by se podle jeho plánu prodala do rukou investorů. Stanjura z ODS není jediný, kdo má podobné smýšlení. Privatizaci státního dopravce ČD Cargo navrhuje ve svém programu i hnutí Přísaha. Ta by si odstátnění Českých drah představovala tak, že chce do soukromých rukou prodat jednu třetinu akcií v železniční společnosti.

Není to poprvé, co je podobné téma na stole. Za ministra Daniela Ťoka v roce 2018 s tím přišel sám ministr, ale narazil na premiéra Babiše. Ten nekompromisně smetl záměr ze stolu. „Nebudeme privatizovat ČD Cargo. Já jsem rozhodně proti,“ řekl Babiš v pořadu České televize. Stát podle něho řídí své firmy dobře. „Nevím, proč to Ťok říkal,“ kroutil hlavou premiér.

Jestli zatím předvolební kampaň nemá silné téma, tak právě změna vlastnických poměrů u dvou velkých státních firem by se jím mohlo stát. Jak ODS, tak Přísaha mají zatím podle průzkumů veřejného mínění reálné šance sestavovat příští vládní kabinet. A právě v otázce privatizace Českých drah se shodnou. V barvách ODS prosazuje takový záměr stínový ministr dopravy Zbyněk Stanjura, který už jednou resort za vlády Petra Nečase vedl.

Strana Roberta Šlachty přišla s návrhem, aby byla společnosti ČD Cargo odebrána ze skupiny ČD. Poté by následoval vstup akcionářů do ČD Cargo prostřednictvím emise akcií. Dle návrhu Přísahy by takový krok měl pomoci v oddlužovaní společnosti. Státu by měl být zachován rozhodující podíl 67 % akcii.

Proti privatizaci se ohradilo hnutí SPD lídra Tomia Okamury. „Hnutí SPD je proti privatizaci České pošty a Českých drah, kterou prosazuje koalice SPOLU, pakliže budou po volbách ve vládě. Proto jsem se sešel s vedením odborových organizací České pošty NOS ČP a SOS-21, které sdružují přes 6 tisíc zaměstnanců pošty,“ uvedl předseda na svém oficiálním facebookovém profilu.

Podle jeho vyjádření se s odborovým předákem shodl, že je potřeba služby pošty zkvalitňovat a zlepšit podmínky řadových zaměstnanců a nikoli privatizovat. Uvedl, že Hnutí SPD podporuje řadové zaměstnance České pošty. „Viníkem současné situace, kdy management pošty bere milionové odměny, zatímco jsou propouštění řadoví zaměstnanci, je ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, pod kterého řízení České pošty spadá,“ napsal na FB Okamura.

Předseda SPD vidí v připravovaném plánu nebezpečí korupce. „Privatizace pod taktovkou koalice SPOLU je další připravovaný tunel za bílého dne. ODS, KDU-ČSL a TOP09 chtějí nechat rozkrást i to poslední, co po jejich minulých vládách zůstalo,“ uzavřel lídr čtvrtého nejsilnějšího politického subjektu.