„Jděte si prskat na galerii!“ Michálek (Piráti) našel nezarouškovanému Volnému místo

Čtvrteční Sněmovna byla opět výživná. Poslanci jednali o klíčovém pandemickém zákonu, který nezařazený zákonodárce Lubomír Volný označil za totalitní. Debatu provázela také ostrá přestřelka právě mezi Volným a předsedou klubu Pirátů Jakubem Michálkem. Toho namíchlo, že Volný demonstrativně stále nenosí roušku. Doporučil tak poslanci zvolenému za SPD sednout si na galerii za sklo a neohrožovat ostatní kolegy.   

Po krátké pauze před polednem ve Sněmovně vystoupil předseda poslaneckého klubu Pirátů Michálek, který si ve faktické poznámce si rýpnul směrem k nezařazenému poslanci Volnému. Vyčinil mu, že nenosí roušku. „Sedíte tam hned vedle nás a ohrožujete nás. Jako na Slovensku fašisti rozšířili covid a nakazili ostatní poslance. Takže my když potom půjdeme za svými prarodiči, tak je budeme ohrožovat kvůli tomu, že vy se chováte nezodpovědně,“ rozčílil se Michálek s tím, že takové chování jednoznačně odmítá.

„A proto jestli to bude takhle pokračovat, ten rozklad státu v přímém přenosu. Kdy stát není schopen prosadit právo ani na půdě Poslanecké sněmovny, tak si myslím, že bychom měli schválit změnu zasedacího pořádku,“ pokračoval pirátský poslanec a prstem ukázal ke galerii pro návštěvy. „Máme tady prázdnou galerii pro veřejnost, měl byste si sednout za ty skla. Budete tam sedět, budete tam mluvit. Můžete si tam prskat, jak chcete a ne tady někoho ohrožovat,“ argumentoval rozlobeně Michálek s tím, že z toho místa bude moci realizovat svůj politický program prostřednictvím přineseného tlačítka. „Nemyslím si, že by jste to měl dělat v přítomnosti tady ostatních kolegů,“ uzavřel.

Lubomír Volný ale okamžitě na výpad pirátského politika reagoval. „Pane kolego, pokud máte pocit, že tady někdo šíří infekční nemoc, tak se obraťte spíše na premiéra. Ten má být v karanténě 14 dnů, protože se setkal s nemocným člověkem s příznaky. To Vám z nějakého důvodu nevadí,“ jitřil vody a přešel ve své argumentaci k povinnému testování dětí na školách.

„Buďte tak laskaví, pokud chcete, abych já nosil roušku, uvalte povinné testování na poslance,“ rázně navrhl s tím, že by měli jít veřejnosti příkladem a před každou schůzí si také „strkat špejle do nosu“. Jinak je to jen pokrytectví. „Uvalujete na lidi různá omezení, zákazy, teď chcete schválit totalitní zákon a sami nejdete příkladem. Nenosíte roušky, nosíte je pod nosem. Vy lžete, jste podvodníci a pokrytci. Schvalte povinné testování poslanců před každou schůzkou. Pak já se budu testovat, a poté budu nosit roušku,“ uzavřel rázně svůj emotivní příspěvek Volný v podobě faktické poznámky.

Poslanci se dnes na mimořádné schůzi zabývají klíčovým pandemickým zákonem, na kterém se s opozicí vláda shodla. Mimo to mají na programu  také návrh rozpočtu pro rok 2021, u něhož vláda počítá stejně jako loni s deficitem 500 miliard korun.