Jde si Volný pro smrt? „Půjdu do jakékoli nemocnice na covid oddělení. Bez roušky!“ Co na to Bulovka?

Výzva, jaká tu dlouho nebyla. Radovan Hudák, lékař ve fakultní nemocnici Motol a iniciátor „Důvěřujte nám!“ na svém facebooku opakovaně veřejně vyzval nezařazeného poslance Lubomíra Volného k tomu, aby šel pomáhat na Covidová oddělení. Jeho hozenou rukavici Volný přijal, nicméně pod podmínkou, která je jej může stát život. 

Facebookový skokan roku, sněmovní rváč a odmítač roušek Lubomír Volný dokáže udržet mediální pozornost za jakoukoli cenu, to se musí nechat. Svou kampaň staví na na vlastním pojetí léčby koronaviru. Jeho metody, které se však nutno dodat, v mnohém opírají o názory odborníků, vyvolaly reakce u lékaře Hudáka z nemocnice Motol. Ta jako největší špitál v zemi má v boji s covidem zkušeností na rozdávání a kapacitně si rovněž sahá na strop.

„ať jde do polní nemocnice léčit lidi, když si nyní hraje na největšího odborníka a covidového lékaře v České republice! Politici, justicie ani vláda nemají dostatek kuráže, aby se postavili za nás zdravotníky (a slušné občany) a rušili dezinformátorům profily na sociálních sítích, nepovolovali jim demonstrace nebo je posílali do vězení.“

Reakce netrvala dlouho. Poslanec naprosto důvěřuje své imunitě a výzvu přijal, ale pod jednou podmínkou! Sněmovní „raubíř“ Volný je znám svým tvrdým postojem proti nošení roušek či respirátorů. Koneckonců na demonstraci pořádané jím samotným začátkem března byl dokonce zadržen pro neuposlechnutí výzvy k nasazení. Volný se covidu evidentně nebojí:

„Tak pojďme do toho. Půjdu na týden pomáhat do nemocnice, která mě přijme jako výpomoc na Covid oddělení. Mám jedinou podmínku, budu pracovat bez ochranných pomůcek. Do té polní už to pane doktore Hudáku asi nestihnu ;), ale s libdemákem, jako jste vy rád chvilku strávím,“ přijal výzvu na facebooku. Polní nemocnice mezitím byla nicméně zbourána, ale ani to poslance nezastaví.  „Oslovím všechny :),“ doplnil přijetí výzvy. 

Jaké nemocnice Volnému odpověděli a zda mu vůbec odpověděli, zatím odpadlík nezveřejnil, a to dost možná i pro to, že mu facebook v pátek na tři dny zablokoval účet pro porušování pravidel. Napsali jsme tedy do dvou pražských nemocnic, zda by pomoc pana Volného uvítali. Podle Simony Krautové, manažerky komunikace Fakultní nemocnice Bulovka, je nutností při pomáhání na Covidových oddělení používat ochranné pomůcky. „Samozřejmě bychom pana Volného nepřijali. V areálu nemocnice je povinnost nosit respirátor.“  FN Motol se na otázku toho, zda by Volného na pomoc přijali či zda se jí už o pomoc přihlásil, dosud neodpověděla. 

Národ se dělí na dva tábory.

Momentálně sledujeme dva protipóly – „Losnu a Mažňáka“  Na jedné straně stojí příznivci Volného a na té druhé zas příznivci Hudáka. Ti, kteří kritizují Volného okamžitě reagovali na jeho příspěvek k pomoci na covidových oddělení s tím, že si jen klade nesplnitelné nároky a žádnou pomoc ve skutečnosti nabízet nechce. Na tento názor se ohradil tím, že podle něj nosit respirátor či roušku při úklidu či vynášení košů přece není potřeba. My už ale víme, že povinnost nosit respirátor či roušku je v celém objektu nemocnice, tudíž na celém jejím pozemku. 

Nesouhlas a kritika na Radovana Hudáka, se rozjela ve velkém. Některé komentáře navrhují, aby se nechal Volný před vstupem otestovat, mělo by to podle nich stačit. Další zas kritizují to, že lékař, který lidem doporučí nosit respirátor i venku, není lékař. 

„Srdce se stalo pro nás symbolem svobody, pravdy a lásky, která zvítězí! Nemáte sebemenší právo tímto symbolem značkovat roušky a respirátory!!!“ líčí jeden z komentářů jako reakci na incicativu založenou Hudákem. Jejich znakem je zmiňované srdce vyobrazeno na respirátoru, lidé tímto veřejně vyjadřuji svůj postoj k dané situaci. 

Situace se schyluje až k nenávisti jak mezi účastníky Volným a Hudákem, tak mezi občany, kteří svobodně vyjadřují svoje názory na sociálních sítí pod příspěvky výše zmíněných. Momentálně je ve hře ještě upozornění na tzv. hoax. Firma Facebook už několikrát upozorňovala na případné smazání profilu Volného a upozornila ho na šíření lživých informacích, kvůli kterému by mohl o přístup ke svým účtům přijít. Zatím mý pozastavený přístup pouze na tři dny.