Játra: K čemu jsou a jak se o ně starat?

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Játra jsou hlavní bránou organismu proti detoxikaci. Nacházejí se v horní části dutiny břišní sousedící s bránicí a slouží především ke zpracování živin a potravin, přeměně látek na energii v buňkách, pomáhají zpracovávat sacharidy, tuky a bílkoviny, produkují žluč a některé hormony, jako například inzulín nebo steroidy, a vytváří se v nich bílkoviny krevní plazmy, informuje server BRAINmarket. Mají vysokou regenerační schopnost, ale nejsou nesmrtelná. Tvoří základní kámen imunitního systému. Znečištěné okolní prostředí, prášky, nevhodná drogerie nebo kosmetika je však mohou jednoduše přetížit.

Základem péče o játra je řádná hydratace, radí server BENU. Pijte hodně vody a čajů, nikoliv sladkých šťáv či alkoholu, který játrům velmi škodí. Bez dostatečné hydratace budou mít velmi ztíženou práci. Kontrolované (ideálně nulové) pití alkoholu je jednou z nejjednodušších prevencí nemocí jater.

Zdravá tělesná hmotnost také játrům výrazně uleví, lidé s nadváhou často trpí onemocněním jater, upozorňuje server Novinky.cz. K tomu je třeba dodržovat zdravou životosprávu, vyváženou stravu a častý pohyb. Pravidelné mytí rukou by mělo být samozřejmostí, protože mnoho bakterií, které zhoršují stav jater, je přenosných právě přes ruce. Je také důležité mít na paměti, že žloutenka je jednou z nejzávažnějších nemocí postihující tento orgán. Pravidelná očkování nebo bezpečný pohlavní styk jsou tedy pro játra blahodárné.

Šéf evropské iniciativy Pro-Euro-DILI-Network, Raúl Andrade také varuje před dopadem nevhodných doplňků stravy na játra. V rozhovoru pro server iRozhlas prohlásil, že tyto doplňky často obsahují těžké kovy, které našemu tělu, obzvláště játrům, rozhodně neprospívají. Podle Andradových slov je jejich malá nebo úplná chybějící regulace velkým zdravotním problémem. Ne vše přírodní je zdravé, existují i jedovaté bylinky. „Lidé se bojí léků, že jsou nebezpečné, protože jsou to chemikálie. Přitom se léky testují na bezpečnost, než jsou uvedeny na trh. Byliny ale ne,“ komentuje vědec. Navíc mnoho studií ukazuje, že tyto komplementy nedodržují složení napsaná na obalu a často se v nich najdou i již zmíněné nebezpečné těžké kovy.