Jaký dopad na zdraví může mít kouření? Statistika ukazuje krutou pravdu

Jaký dopad na zdraví může mít kouření? Statistika ukazuje krutou pravdu

Kouření se neodmyslitelně stalo součástí našeho života. Jen málo lidí si ovšem uvědomí, jaký dopad může mít. Každý rok zemře na následky kouření zhruba 8 milionu lidí. To vychází na každého sedmého člověka na světě.

Kouření primárně přispívá k předčasným úmrtím, které způsobují srdeční choroby a rakoviny. Celosvětově zemře na rakovinu způsobenou kouřením cigaret více než jedno z pěti úmrtí. To znamená, že tabák za jeden rok zabije víc lidí, než například terorismus.

Ovlivněna je i délka života. Pravidelný kuřák si kouřením zkrátí délku života až o deset let. Dle statistik zemřelo za 30 let na kouření více než 200 milionů lidí. Vědci se obávají, že pokud to půjde stejným tempem dál, zabije tabák až 1 miliardu.

Kde se kouří nejméně?

Dle statistik vyplývá, že nejméně kuřáků je v chudých a rozvojových státech. Čím bohatší stát je, tím víc kuřáků se v něm vyskytuje. Nejméně se kouří v Africe a nejvíce v Evropě a v USA.

Jak je to v ČR?

V České republice kouří asi 2 miliony lidí. Kouří 26 % populace nad 18 let. Zbytek jsou děti a mladiství do 18 let.

Za jeden rok se v ČR vykouří přes 20 miliard cigaret.

  • 9 z 10 kuřáků začíná kouřit před 18. rokem
  • průměrný věk vykouření první cigarety je kolem 10 let
  • každý den v ČR začne kouřit 100 dětí
  • pokud kouří oba rodiče, je pravděpodobnost vzniku kuřáctví u dítěte čtyřikrát vyšší než u dítěte z nekuřácké rodiny

Češi jsou v kouřením na desátém místě

Česká republika má jeden z největších podílů pravidelných kuřáků mezi členskými státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Mezi 35 členskými státy skončila Česká republika na desátém místě. To je sice o dvě příčky horší umístění než v roce 2003, podíl takzvaných denních kuřáků však přesto klesá – z tehdejších 27,2 procenta na předloňských 22,3 procenta dospělých lidí. Obecně podle statistik kouří více muži než ženy, výjimkou jsou jen Švédsko a Island.

Kdo kouří nejvíce?

V přepočtu na obyvatele žebříčku kraluje Lotyšsko. Hned za ním je Chile, Řecko, Maďarsko, Rakousko, Turecko, Španělsko, Slovensko, Polsko a na desátém místě i česká republika. OECD připouští, že mezinárodní porovnání může být zkresleno kvůli nejednotným postupům. Odpovědi se totiž zjišťují v průzkumech přes zdravotnické dotazníky v jednotlivých zemích – problémy jsou v rozdílech věkových skupin respondentů, ve formulaci otázek, kategoriích či samotných metodikách průzkumů.