Jak se bránit proti modrému světlu?

Zdroj foto: Ilustrativní, pixabay.com (free for commercial use)

Modré světlo je viditelné světlo s krátkou vlnovou délkou a vysokou energetickou úrovní. Je produkováno především umělým osvětlením, jako jsou LED žárovky, obrazovky počítačů, mobilních telefonů, televizí a tabletů či veřejné osvětlení. Jak se proti němu bránit a je opravdu tak škodlivé?

Existuje několik důvodů, proč se modré světlo považuje za potenciálně škodlivé. V první řadě to jsou důsledky pro oči, jak upozorňuje server svetspanku.cz. Modré světlo může pronikat hlouběji do očních tkání než jiné barvy světla. Dlouhodobé vystavení vysokému množství modrého světla může zvyšovat riziko vzniku očních problémů, jako je degenerace sítnice a šedý zákal. Také může způsobovat únavu očí, suchost, podráždění a potíže se soustředěním. Modré světlo s vysokou intenzitou, zejména pokud je přímým zdrojem do očí, může způsobit dočasné oslnění, což snižuje schopnost jasně vidět po jeho vystavení.

Modré světlo má vliv i na kvalitu spánku. Ovlivňuje produkci melatoninu, hormonu, který reguluje spánek. Vystavení modrému světlu ve večerních hodinách, zejména z obrazovek elektronických zařízení, může narušit přirozený spánkový cyklus a ztížit usínání. To může vést k nespavosti a dalším spánkovým poruchám.

„Srovnání intenzity běžného osvětlení v interiéru, při používání chytrého telefonu či kancelářského monitoru ve tmě a při běžném vystavení světlu z veřejného osvětlení (VO), které je odražené (nepřímé). Pokud bychom stáli pod lampou VO a koukali se přímo do světla, pak to bude osvětlení přímé. Vliv na melatonin se začíná projevovat při vystavení osvětlení o intenzitě minimálně 80 lx,“ konstatuje server Modresvetlo.cz.

Jak se mu bránit?

I když modré světlo je považováno za potenciálně škodlivé, není třeba se ho úplně vyhýbat. Existuje několik způsobů, jak minimalizovat jeho negativní účinky. Možné je například používat filtry modrého světla. Existují filtry nebo brýle s filtrací modrého světla, které mohou snížit expozici modrému světlu z obrazovek. Dobré je také omezit expozici ve večerních hodinách a minimalizovat používání elektronických zařízení, která vydávají modré světlo, ve večerních hodinách, alespoň hodinu před spaním. Důležité je rovněž nastavit správné osvětlení v pracovním prostředí, pro minimalizování únavy očí. Je dobré zvážit použití osvětlení s nižší intenzitou a teplejšími barvami. Neméně podstatné je dělat si pravidelné přestávky. Pravidelně odpočívejte oči od dlouhodobého sledování obrazovky a zaměřte se na vzdálené objekty nebo cvičte cviky pro oči, radí server Chytrý spánek.

Server Modresvetlo.cz se také zabývá také tématem veřejného osvětlení. Tam se v naprosté většině případů setkáváme pouze s odraženým světlem. „Jeho intenzita je hluboko pod hranicí škodlivosti na lidské zdraví. Veřejné osvětlení má navíc pozitivní vliv na bezpečnost v dané oblasti a správné osvětlení je také důležité pro řízení v nočních hodinách,“ uvádí.

Je však důležité si uvědomit, že výzkum v této oblasti stále pokračuje a neexistuje jednoznačný konsensus ohledně všech dopadů modrého světla na zdraví. Je proto vhodné dbát na vyvážený přístup k používání technologií.