Jak moc chrání nová vakcína proti Covidu? Nová studie příznivce očkování nejspíš zklame

jehla

Londýn – Britští vědci se rozhodli prozkoumat, jak moc je účinná nová vakcína, proti Covidu. Zarytí příznivci očkování nejspíš zapláčou. Tak slavné to s vakcínou až tolik není.

Výzkum prováděli vědci v Královské Londýnské univerzitě. Zjistili, že vakcína člověka ochrání před virem jen na 50 až 60 %. Odborníci pracovali s výsledky PCR testů téměř 100 000 lidí. Vlastníci testů pocházeli z období mezi 24. červnem a 12. červencem. Přináší tak nové informace o tom, jestli a jak ochranu proti nákaze oslabuje promořenost variantou delta a zároveň časový odstup od vakcinace. Uvádí seznam zprávy.

Zjistilo se, že nakažených bylo u naočkovaných jen třikrát méně, než u neočkovaných. A to je velmi malé číslo. Zajímavým faktorem ovšem je, že očkovaný člověk je více imunní vůči nákaze od druhého nemocného člověka, pokud se s ním setká přímo.

Po vyhodnocení veškerých dat, přišli vědci s celkovým verdiktem. Ten říká, že nás vakcíny mohou ochránit v 50 až 60 %. Výsledek je obecný. Nezjišťovala se zvlášť ochrana vakcíny Pfizer, Moderna, nebo AstraZeneca.

Výsledky také podle vědců naznačují, že u očkovaných je menší pravděpodobnost, že infekci přenesou na další lidi díky tomu, že mají menší virovou nálož. Konkrétním číslem či odhadem, o kolik přesně je pravděpodobnost menší, ale tento závěr vědci nedoplnili.