Gayparty očima europoslanců: Zdechovský nám popsal Orbánova konzervativce. Sedí s ním v lavici!

V porušování protiepidemických pravidel jsou mistři i za hranicemi. Výrazný skandál vyvolala účast maďarského europoslance Jozsef Szajera na soukromém gay večírku v Bruselu pátek večer. Ten v návaznosti na své přiznání rezignoval. Europoslanec Tomáš Zdechovský v exkluzivním rozhovoru pro redakci Vysokahra.cz připustil, že ho přešlap maďarského kolegy překvapil. Podle něj to byl rozumný a přemýšlivý člověk. Zdechovský také odmítl kritiku upozorňující, že Szajer byl členem strany, která  právě dlouhodobě vystupuje proti homosexuálům. Může být i konzervativní gay, hájí maďarského kolegu Zdechovský.

Pane europoslanče, co si myslíte o incidentu v Bruselu, kde se i přes platná protiepidemická opatření, konal soukromý gay večírek, kterého se zúčastnil i jeden z Vašich kolegů maďarský europoslanec Jozsef Szajera.

Já kolegu znám a znám ho celou dobu, co jsem byl v Evropským parlamentu. Seděl jsem vedle něho. To, že udělal takovou klukovinu, v době pandemie, večírek, který je zakázaný, tak to mě překvapilo. Vždycky na mě působil rozumný a řekl bych přemýšlivý člověk. Já jeho soukromý neposuzuji, to ať posoudí jeho rodina, já jsem v jeho botách nebyl. Jen mě mrzí, že člověk s jeho přehledem odchází z Evropského parlamentu s takovouto ostudou.

Takže považujete rezignaci za relevantní dané situaci?

On tu rezignaci okamžitě udělal. Myslím si, že přijal politickou odpovědnost. U politika se věci měří jiným metrem a on ji přijal. Mohl se ještě půl roku dohadovat a že tam nebyl, nebo že nebyl sám, nebo že i ostatní na tyto akce chodí. Myslím, že udělal to, co považoval za správné. Na jeho místě bych to asi také udělal.

Co říkáte pane europoslanče na to, že Jozsef Szajera je právě členem strany, která stále usilovněji vystupuje proti právům homosexuálních párů?

Víte co, to je právě to. Tady v České republice se jede jen jedna linka, a to že všichni homosexuálové stejný názor na adopci dětí a na manželství pro všechny, ale není to pravda. Možná bych všem doporučil, ať si opravdu zkusí popovídat s lidmi, který jsou gayové a lesby a jsou konzervativního ladění. Takže já si myslím, že on byl jedním z nich. Podobně laděných kolegů tam máme prostě víc. Jsou gayové a lesby ale nejsou pro manželství pro všechny a nejsou ani pro adopci dětí homosexuálními páry. Myslím si, že tyhle dvě věci spojovat je nepochopení toho. Vím, že se to teď všem hodí, tím jak Orbán tlačí to téma rodiny a tradiční rodiny. Když se kouknete v Maďarsku, tak gayové ani lesby ani žádné jiné sexuální menšiny tam nejsou utlačovány. Myslím si, že mají možnost stejně jako u nás se zaregistrovat, dědit spolu. Ani v Maďarsku v posledních letech nebyly žádné útoky proti sexuálním  menšinám. Spíše jsou to slovní útoky na sociálních sítích nějakými narušenými příznivcemi extrémní pravice. Takže tohle jsem moc nepochopil. Když někdo argumentuje, že gay, který je gay a nechce svatby pro všechny, nechce aby se to jmenovala svatba, nebo nechce adopce, tak že je špatný. Takových lidí jako on já znám stovky. Byl to jeho názor.

Děkujeme za rozhovor.

Na celém skandálu je také zarážející, že hosté zakročující policisty považovali za součást večírku jako objednanou eskortní službu. Maďarský europoslanec však pochopil, že se jedná o pravé policisty a uprchl oknem a slezl po okapu na ulici, kde byl posléze zadržen. V batohu mu byly navíc nalezeny drogy. Podle médií  byly drogy nalezeny i na místě. Údajně si mnozí k erekci a odvaze pomohli drogami. Maďarský europoslanec se dožadoval imunity.

Kdo další z politiků se zúčastnil

K účasti politiků na této gay akci, je zcela jisté, že se účastnil maďarský europoslanec Jozsef Szajer. Policií byl zveřejněn pod iniciály S.J. (1961), ale po jeho veřejném přiznání, je jeho jméno v článcích uváděno celé. Další potvrzenou politickou osobou je nejmenovaný estonský diplomat. Ve středu 2.12.2020 to potvrdilo Estonské ministerstvo zahraničních věcí s tím, že se estonský diplomat účastnil akce jako soukromá osoba.

Informace o účasti dalších politiků se pak liší a postupem času se mění. Z počátku se psalo také o účasti dvou Poláků a ruského diplomata. Účast Poláků belgická prokuratura posléze popřela. O ruském diplomatu již nebylo nic nalezeno. Aktuálně se objevila informace o účasti českých politiků či politika. Tato informace se objevila dne 6.12.2020 v českých médiích, která se odkazují na článek belgické RTL z téhož dne.

Belgická RTL skutečně tuto informaci v rozsáhlém článku v jedné větě napsala. Česká média zároveň však tuto informaci doplňují, že není jasné, zda v případě tvrzení RTL o české účasti nedošlo k záměně.

Redakce Vysokahra.cz zkoušela oslovit i europoslance Jiřího Pospíšila, ten však na dotazy redakce nereagoval.