Fiala o možné válce: „Ukrajina není daleko. Rusko nás chce oslabit.“

ZDROJ FOTO: FB Petr Fiala

Vláda je připravena na všechny scénáře vývoje na Ukrajině včetně přerušení dodávek energií. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích to v sobotu řekl premiér Petr Fiala (ODS). Řešením situace podle něj není válka, ale ani nepromyšlené ústupky. Ze strany Ruska je podle něj vidět snaha udělat z Česka opět slabou a rozdělenou zemi, kterou bude moct ovlivňovat. Základní podmínkou, jak odradit Rusko od agrese, je ukázat jednotu a nekompromisní postoj.

Případný válečný konflikt by měl podle Fialy nepochybně dopady i na Českou republiku.

„Chtěl bych vás ujistit, že naše vláda je na tuto situaci připravena, že ji dokážeme společně zvládnout. Jsme připraveni na všechny scénáře, ať už dojde třeba k přerušení energií nebo by nastala nějaká uprchlická vlna,“ řekl premiér. Poznamenal, že si nikdo takový vývoj nepřeje, a proto se vláda snaží na mezinárodní úrovni, aby Evropa kritickou situaci vyřešila diplomatickou a mírovou cestou.

Zároveň zdůraznil nutnost jednoty a pevnosti v principiálních věcech. Připomněl historickou zkušenost České republiky a Československa. „Víme, že válka není řešením, ale že řešením nejsou ani nějaké nepromyšlené ústupky. Zvláště když ze strany Ruska se tady opakovaně objevují snahy ovlivňovat politické a bezpečnostní uspořádání v Evropě, zvláště v té její východní části a ve střední Evropě,“ uvedl. „Nemůžeme v tom nevidět snahu udělat z naší země opět slabou zemi, rozdělenou, kterou bude moci Rusko nějak ovlivňovat,“ dodal.

Připomněl mnichovskou dohodu z roku 1938, jaltskou konferenci z roku 1945 nebo okupaci Československa ze srpna 1968. Poukázal také na výbuch muničních skladů ve Vrběticích a na „dezinformační války“, kterými se podle něj Rusko snaží „podkopat sounáležitost našich občanů“ a jejich sounáležitost s českým demokratickým státem.

Západní země mají podle něj široké spektrum nástrojů jak Rusko nebo jiné státy odradit od vojenské agrese. Za základní podmínku označil jednotu a nekompromisní postoj, pokud jde o základní hodnoty mezinárodního práva.

Fiala již v noci na twitteru uvedl, že pokud se Rusko rozhodne pro invazi na Ukrajinu, je Západ připraven společně a jednotně reagovat. Uvedl to krátce poté, co americký prezident Biden prohlásil, že se jeho ruský protějšek Putin už rozhodl pro invazi na Ukrajinu.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: archiv teraz.sk