EXKLUZIVNĚ: Smlouvu o prodeji pozemků pod Pravčickou podepsal exposlanec TOP09. „Nevěděl jsem, že je za tím Rus,“ hájí se

Požár v Národním parku České-Švýcarsko uvedl do pohotovosti kromě hasičů a ochranářů také majetkoprávní vztahy. Jak v minulém článku exkluzivně informovala Vysokahra.cz, pozemky pod Pravčickou bránou byly v roce 1999 prodány za cca 86 tisíc korun. Mužem, který je tehdy z pozice ředitele Lesů ČR prodal, je Jiří Oliva, pozdější poslanec za TOP09, dnes penzista. Jak na to dnes vzpomíná?

Pod smlouvou, kterou má redakce k dispozici, je podepsán na straně jedné generální ředitel Lesy ČR Jiří Oliva a za firmu Paal jednatel Michael Pachman. Ten nicméně obdržel od svého společníka, rovněž jednatele, Alexeje Krenkeho plnou moc, kterou ke smlouvě doložil „Nikdo nevěděl, že tam je ještě jeden vlastník. Kdybych tenkrát věděl, že je vlastníkem Rus, asi bych asi bych to s někým diskutoval, možná s ministerstvem. K těmto východním aktivitám mám obecně známý záporný vztah,“ uvedl pro Vysokahra.cz Jiří Oliva. V každém případě plná moc byla součást smlouvy.

Pozemky pod přístupovými terasami k Pravčické bráně tehdy zůstaly Lesům ČR. O rok později ( v roce 2000 byl založen Národní park České Švýcarsko, ale jeho předchůdce CHKOLP o tyto pozemky podle Olivy nejevil zájem. „My jsme tam už široko daleko neměli žádný pozemek, tak se kolegové z majetkoprávního domluvili, že je novému nabyvateli prodají. Pro nás to byl naprosto bezvýznamný pozemek, prodali jsme jej na základě znaleckého posudku. Jednalo se o pár arů, ta cena je naprosto odpovídající,“ hájí se Oliva znaleckým posudkem.

Jiří Oliva s odstupem 23 let hodnotí prodej pozemků jako selhání podnikatele. „Kdyby se ten člověk choval normálně a slušně, tak o tom nikdo ani nevěděl. Protože tam vybírá mýto, tak z toho je taková věc. Nešťastná situace je to v tom směru, že to zprivatizoval člověk s chováním řeznického psa,“ uzavřel Oliva.

8 milionů ročně  

Pozemek byl prodán za „pouhých“ 86 380 Kč, ovšem jeho strategická poloha se ukazuje jako naprosto klíčová. Vstupné na Pravčickou bránu, dnes 95 Kč, v podstatě platíte za průchod přes pozemky Alexeje Krenkeho, který vlastní ještě Hotel na Mezní Louce a Luxusní hotel Forest Garden na Mezné. Loni podle veřejně dostupných údajů utržil Krenke za mýtné na Pravčickou bránou 8 milionů korun, část z toho šla prý do obnovy infrastruktury kolem národní přírodní památky. Národnímu parku České-Švýcarsko v roce 2021 Krenke daroval 100 tisíc korun.