Elektromobilita: Jaké jsou její výhody?

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Evropská unie se rozhodla postavit se ke zpomalování klimatických změn a dala stopku spalovacím motorům. Budoucností dopravy se stává elektromobilita a evropský automobilový trh se již začal postupně orientovat novým směrem. Tato změna rozdělila společnost na nadšené bojovníky za přírodu a zklamané milovníky klasických aut. Nicméně, co to bude znamenat pro vás jako spotřebitele? Jelikož existuje mnoho kladů i záporů, rozhodli jsme se zpracovat dva samostatné články, díky jejichž porovnání získáte komplexní obrázek o situaci. V dnešním se tedy podíváme na hlavní výhody, které s sebou elektromobilita přináší.

Základní výhodou elektromobility, na kterou s oblibou poukazuje Evropská unie, je jejich ekologičnost. Skeptici rádi poukazují na to, že věc není úplně černobílá. Výroba energií a samotných baterií do aut totiž představuje pro životní prostředí značnou zátěž. Jedním z velkých „ale“ byly zdroje, ze kterých energie pohánějící auta pochází, nicméně i zde se EU rozhodla zakročit a stanovit si zelené cíle. Server auto na klik propočítal, že při výrobě jedné baterie se vyprodukuje obsahově stejně emisí, jako při jízdě necelé dva průměrné roky ve spalovacím autě. Pokud tedy bude auto jezdit pouze na ekologicky získanou energii, pak již třetím rokem jízdy šetříme planetu a na konci čtvrtého ročníku jsme uspořili polovinu skleníkových plynů.

Další výhodou elektromobilů je, že náklady na jejich provoz jsou značně nižší než u současně preferovaných vozidel. Dle serveru Aktuálně.cz za jeden kilometr jízdy ve voze Škoda Kodiaq zaplatíte 1,44 korun, zatímco v jejím elektrickém protějšku vás bude kilometr stát pouze 0,51 korun. Možnosti nabíjení jsou prozatím mnohem levnější než benzín. Kromě toho, že některá místa nabízejí i dobíjení zdarma, mnoho dodavatelů má zvýhodněné tarify pro elektromobily. Otázkou však zůstává, jak dlouho tato výhoda vydrží a co s ní udělá přesun k ekologicky méně náročným zdrojům energie spolu s velkým přesunem k elektroautům a tím značným navýšením poptávky.

Největším plusem je podle mého názoru výrazně levnější údržba aut. Vzhledem k tomu, že základní pohonná jednotka auta je pouze jedna velká baterie, mnoho starostí zmizí, upozorňuje server šmucler. Vozidla nepotřebují výfuk, zapalovací svíčky, převodovku, vzduchové a olejové filtry nebo měnit motorový olej. Brzdy jsou opotřebovávány výrazně méně než u spalovacích vozů. Nicméně kontroly a servis vozidel by se rozhodně neměly zanedbávat. Prozatím se odhadují náklady na kontrolu a servis vozidel o třetinu nižší než u srovnatelného vozu se spalovacím motorem. Samozřejmě nic není černobílé a různé součástky přibydou. Například pneumatiky vykazují výrazně vyšší opotřebení.

Elektromobily se vyznačují vysokým zrychlením a tichým chodem, píše server EKN. Vysoké zrychlení je dáno okamžitým momentem výkonu, podobně jako u parních strojů. Méně hlučný provoz elektromobilů je výhodou pro cestující uvnitř vozidla, ale může být diskutován jako bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu, kteří jsou zvyklí na zvuk spalovacích motorů. Aby se vyrovnal tento nedostatek, výrobci elektromobilů začali do vozidel instalovat reproduktory, které simulují zvuk spalovacího motoru.

Tím rozhodně výhody tohoto druhu dopravy nekončí. Mezi další patří například parkování zdarma na modrých a fialových zónách, uvádí server citymove. Ačkoli se bohužel nevyhnete ražiřizování, stále se vysoce vyplatí. Podle server HAVEX auto jsou elektromobily značky také EL osvobozeny od povinnosti kupovat dálniční známku. V některých zemích se koupě šetrných aut k prostředí dokonce dotují. V České republice platí tato výhoda pouze pro státní instituce, obce, školy a neziskové organizace, informuje server srovnjeto.cz. V budoucnu by se však mohla rozšířit i na podnikatele a veřejné osoby, jak je tomu ve většině západních zemí.

Nicméně, nejlepší způsob, jak pomoci sobě i planetě, je nahradit auto jízdou na kole nebo pěšky. Pokud nechcete zmoknout v dešti, můžete využít místní hromadnou dopravu. Tyto způsoby dopravy nejen šetří životní prostředí, ale také přinášejí řadu zdravotních a psychických výhod. Například při jízdě MHD budete utužovat svou trpělivost a nervy.