Ekonomka Šichtařová: Zavřené školy vychovávají snadno ovladatelnou „generaci tupců“

Šestinásobná matka a ekonomka Markéta Šichtařová v Rozstřelu na serveru iDnes.cz uvedla, že lockdown dělá z mladé generace ovladatelné „tupce“.  Postěžovala si taky plíživý socialismus, z kterého má velké obavy. Covidový rok podle ní totiž nahrává levicovým řešením.

„Dobu před rokem 1989 si ještě kupodivu pamatuji a nechce se mi do ní vrátit zpátky. Rysy začínají být shodné v mnoha oblastech,“ tvrdí s tím, že koronavirový rok tomu hodně nahrál. „Lidé jsou totiž zavření doma v karanténě a jsou hodně vystrašení. Tudíž jsou samozřejmě daleko ochotnější věřit levicovým řešením. Pravověrný socialismus přichází, ale tentokrát nikoliv z východu, ale z Evropské unie,“ řekla a odkázala například k nápadu předsedy Senátu Miloš Vystrčila (ODS), že lidé na homeoffice by se o část své mzdy měli solidárně dělit s lidmi, kteří nemohou pracovat.

Kritika Vystrčila za nápad solidárně přerozdělovat mzdu

„To je celé špatně. To celé je založeno na myšlence, že vezmeme peníze lidem, kteří si je umí vydělat, a dáme je do rukou těch, kteří si je vydělat nemohou nebo to nezvládají. A tím čerpáme hodnoty z místa, kde vznikají, do míst, kde se pouze spotřebovávají. Odbourává se tím jakákoliv ekonomická motivace,“ míní ekonomka a s tím, že tímto stylem vytvoříme armádu lidí, kteří se budou jen tvářit, že nic nezvládnou. „A tato schopnost se začne stávat v očích politiků i veřejnosti jakousi výhodou nebo zásluhou. No a vnímat neschopnost jako zásluhu, to asi každý cítí, že není pravé ořechové,“ tvrdí Šichtařová.

Neskrývá dále své podivení nad tím, že tato slova vyšla ven z úst pravicového politika. „Pravicová strana by něco takového neměla nikdy říct.  Otázkou je, jestli je ODS stále ještě pravicovou stranou, jestli pravicovou stranu v parlamentu vůbec máme. A pokud ano, tak si potom pravděpodobně pan senátor vůbec neuvědomil, co říká.“

Obdobně kriticky se staví k návrhům na pětitýdenní dovolenou nebo čtyřdenní pracovní týden. „Je to opět stejná myšlenka solidarity a přečerpávání peněz z míst, kde vznikají, do míst, kde se jenom spotřebovávají. Protože my tím vlastně vezmeme další pracovní sílu zaměstnavatelům. Ti mají platit stále stejné mzdy, ale dostanou za to méně práce a menší výkon,“ myslí si a dodává, že peníze tak dáme lidem, kteří budou neproduktivně sedět doma.

„Když uvaříte menší hrnec špaget, jak jím nakrmíte více lidí? Při zapojení méně zdrojů nikdy nemůžete vyrobit víc. To jsou všechno nápady socialistů, kvůli kterým neustále chudneme více a více,“ konstatuje Šichtařová a přesouvá se k úvahám o tom, kdo z koronavirové epidemie vlastně nejvíce vydělal. Za jednoznačného vítěze považuje Čínu. „To je aktuálně jediná země světa, která opravdu velmi prudce roste. Dokáže navyšovat svoji průmyslovou výrobu, no a pochopitelně toho velmi dobře využije nejenom geopoliticky, ale také ekonomicky,“ předpovídá a pokračuje, že Evropa se postupně propadá právě díky tomu, že není konkurenceschopná s asijskými zeměmi.

Zavřené školy vychovávají „generaci tupců“

Na závěr popsala, jak tráví karanténu se svými šesti dětmi a manželem. Upozornila, že pozoruje, že mladá generace je mnohem méně vzdělaná a informovaná než kdysi jejich generace v jejich věku. „To, že nejsou děti ve škole, z nich vychovává, s prominutím, generaci tupců, kteří se nechají velmi snadno ovládat,“ obává se ekonomka. „Ne že by byly hloupější ve smyslu nižšího IQ. Ale zkrátka se u nich nevyvíjí logické myšlení a nerozvíjí se u nich schopnost kritického uvažování. Nebudou schopny diskutovat, a to je velice nebezpečné do budoucna, protože mladí lidé se stanou velmi snadno ovladatelnými,“ uzavřela.