Dozvuky Národky: O Národní a tobě slyším vážně poprvý, Bimbo!“ řekl prý deset let po událostech roku 1989 Šlouf Zemanovi

O tom, zda byl Miloš Zeman 17. listopadu 1989 u masakru na Národní třídě, se vedou již delší čas poměrně vášnivé diskuze. Zatímco se prezident chlubí osobní účastí na demonstraci, která vedla k pádu komunistického režimu, mnozí historici, členové vyšetřovací komise 17. listopadu i přímí účastníci policejního zásahu na Národní třídě viní hlavu státu, že lže.

Zdá se, že ho na místě nikdo neviděl, navíc Zemanovo „svědectví“ je v rozporu s ostatními. On totiž navzdory faktům popírá, že by na Národní třídě došlo v inkriminovaný čas k policejnímu násilí a brutalitě. Do diskuse nyní zasáhl svým svědectvím publicista a člen Rady České televize, Zdeněk Šarapatka, který působil v minulosti jako Zemanův poradce. O tom, jak to chodilo na Úřadu vlády v době, kdy byl Miloš Zeman premiérem, připravuje dokonce knihu. V den 31. výročí od Sametové revoluce z ní úryvek zveřejnil i ve svém statusu na facebooku. Vysokáhra.cz část z nich přináší (viz kurzíva).

 „Máme ti k Národní připravit pár slov, Miloši?“ horlivě se nabízel Šlouf. „Tady kolega Šarapatka ti udělá pár bodů o studentech a tak, jestli nechceš rovnou improvizovat,“ ukázal palcem mým směrem, aniž by mi věnoval pohled. Školství bývala moje starost a s předlistopadovým aparátčikem SSM v čele Zemanových poradců nám to od začátku neklapalo. Nebyl jsem z jeho líhně.

Během popsané schůzky zaznělo také to, že po pietě měl tehdy Miloš Zeman v programu společné kafe s prezidentem Havlem a s Klausem. A také s Libuší Benešovou za Senát. Po onom „kafi“ pak následovalo vyznamenávání na Hradě. Program to tedy byl skutečně našlapaný. Nakonec však schůzka odhalila i něco jiného, co by dnes asi současný prezident rád zapomněl. Nicméně vraťme se ještě k úryvkům připravované knihy Nejvyšší místa a do zákulisí.

Miloši, tys přece v devětaosmdesátým na Národní nebyl, rýpl si prý Šlouf

„Ale loni jsem tam položil jen kytici a taky se to obešlo bez proslovu,“ rozpomněl se premiér. „No a kdyby přece, tak to vysekneš rovnou z patra! Jako vždycky“, šel už radši na jistotu tehdejší mluvčí premiéra Libor Rouček. „A pak by možná bylo docela fajn říct krátce něco osobnějšího, prostě z té doby, z ulic…třeba něco o disentu..,“navrhoval..

„Jo, jestli na mě nebudou řvát a pískat, pitomci!“, ulevil si Zeman. Tak těsná setkání s Pražany nesla pokaždé riziko přímé konfrontace; na otřepaných „dolních deset miliónů“ mu v metropoli dvakrát neskákali a opoziční smlouvu s ODS tu měli vyloženě za podvod. Zeman pražskou ulici z duše nesnášel. „Tedy o disentu bych tam určitě nemluvil, Libore, to by byla úplná pitomost! Přece víš, že s tím nemám nic společnýho!“.

„A co tedy eventuálně něco o sobě a Národní třídě? Myslím jako tenkrát,“ nevzdával to Rouček.

„Ale tys v devětaosmdesátým přece na Národní třídě nebyl, že ne, Miloši?!“ žasl Šlouf. „Petr Kučera mi sice vyprávěl, jak tě táhnul ze Svobodnýho slova na tu demonstraci, ale to bylo osmadvacátýho října! A že vás někde honili naši kluci z milicí a ty sis pak místo demonstrování dal v restauraci guláš! “ rozesmál se nad bizarní historkou šéfporadce. „Já vím teda určitě o Vyšehradu, ale o Národní a tobě slyším vážně poprvý, Bimbo!“.

„Tak za prvé, Mirku. Nebyl to guláš…Ale svíčková, jo? A za druhý, sedmnáctýho jsem byl na demonstraci na Vyšehradským hřbitově, ale policajti to u botanický zahrady celý zablokovali. Tak jsme s lidma došli Plaveckou až na nábřeží. No…a pak se zas rozneslo, že je to všude kolem Národní uzavřený. Policajtama. Někdo tam šel a my jsme zůstali u Palackýho, jít dál nedávalo žádnej smysl. No a potom jsem šel domů. Na Výtoň, jo… A tys byl tenkrát kde?“, rýpl si Zeman dotčeně do aparátčíka a dal Šloufovi najevo, že tentokráte přeci jen přešlápl. „Však víš, Miloši“, nasadil šéfporadce rychle smířlivý úsměv a celá debata rázem skončila.

Šarapatka vyhrál soud se Zemanem, omluvu ale dostal z ministerstva financí

Fakta, která mají Miloše Zemana usvědčovat ze lži zřejmě nejen v případě jeho (ne)účasti na Národní třídě, tak mohou do diskuse a spekulací kolem toho, co prezident říká a jak to bylo skutečně, vnést světlo.

V každém případě je nutné dodat, že Zdeněk Šarapatka a Miloš Zeman se dlouhodobě nemají rádi. Poté, co prezident prohlásil před časem v Televizi Barrandov na jeho adresu, že ho nechal vyhodit z postu poradce pro neschopnost, řešil toto nelichotivé vyjádření soud. A dal za pravdu Šarapatkovi.

Ten se však omluvy od prezidenta nedočkal, nakonec se mu omluvilo celkem překvapivě letos v září ministerstvo financí. Na svém webu soudem nařízenou omluvu dnes zveřejnilo a rovněž ji i Zdeňku Šarapatkovi zaslalo. Podle zákona to prý byla jediná možnost, aby se omluvilo  ministerstvo financí, protože hlavu státu přímo zažalovat nelze.