Dojemnosti a objetí mezi poslanci! Farský totiž složil mandát. „Jedním z těch problémů, které se objevily nanovo, jsem se stal i já,“ řekl.

Poslanec STAN Jan Farský se dnes prohlášením na sněmovním plénu vzdal poslaneckého mandátu. Do Česka přiletěl, aby tento krok učinil, z několikaměsíční stáže ve Spojených státech. Za Farského do dolní komory nastoupí zřejmě ve středu divadelní manažerka a zastupitelka Liberce Jarmila Levko. Je členkou Starostů pro Liberecký kraj, tedy partnerského hnutí Starostů a nezávislých (STAN).

„Já této vládě přeji maximální úspěch a je škoda, abych její práci zatěžoval (…) proto jsem se rozhodl rezignovat na poslanecký mandát,“ uvedl Farský na plénu Poslanecké sněmovny.

Zmínil také, že poslancem byl 11 let. Poděkoval všem s tím, že každá debata byla obohacující. Koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS) popřál, ať je úspěšnou vládou, protože když bude úspěšnou vládou, budou to úspěšné roky i pro Česko. Farský uvedl, že vláda to nemá jednoduché, protože část problémů zdědila a část jich přichází i nově. „Jedním z těch problémů, které se objevily nanovo, jsem se stal i já,“ řekl.

Osobní prohlášení je jedním ze dvou zákonných způsobů, jak se může poslanec mandátu vzdát. Druhým je notářský zápis před českým notářem. Ze Spojených států Farský podle právních rozborů ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády složit mandát nemohl, mohlo by to vést ke zpochybnění výsledků hlasování poslanců.

Farský v lednu oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium na univerzitě v americkém Oregonu. Vzdal se poslaneckého platu a pozice šéfa klubu STAN a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová hlasování. Do Spojených států odletěl v polovině ledna. Po kritice sněmovní opozice i koaličních partnerů a výzvě vlastního hnutí se ale rozhodl funkci složit.

V dolní komoře má Farského nahradit ředitelka libereckého Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko (Starostové pro Liberecký kraj). V čele poslaneckého klubu vládních Starostů ho vystřídal Josef Cogan. „Mandát příjmu v nejbližším možném termínu,“ potvrdila Blesku Farského náhradnice.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: blesk.cz