COVID obchází sněmovnou, vládou i Hradem. Roušky budou od středy všude

A je to opět tady. Roušky budou od středy v Česku znovu povinné i venku na území obcí, pokud budou lidé od sebe blíže než dva metry. Stejně tak i v autě, oznámil v pondělí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Výjimku mají rodiny. Spekuluje se, že jde o jeden z posledních nástrojů, který může vláda ke zpomalení šíření nákazy využít. Pak prý už je ve hře jedině totální lockdown. Nakazit se zvládli, poslanci, ministři i lidé z okolí prezidenta.

Nakažených přibývá denně po tisících, hospitalizovaných po desítkách až stovkách. A bohužel i zemřelých je denně v průměru již kolem šedesáti, za včerejšek osm desítek. To vše signalizuje, že je situace více než špatná, a tak se hledá místo, kde by se dalo zatáhnout za brzdu.

Od pondělí je v karanténě kvůli nákaze Covidem ministr zemědělství Miroslav Toman a spolu s ním i další ministři z ČSSD včetně šéfa poslanců strany Janem Chvojkou. Vzhledem k tomu, že se ministr Toman sešel v minulém týdnu i s Milošem Zemanem, objevily se obavy, zda nebude hlava státu ohrožená.

Pozitivní v okolí prezidenta: Nejen Toman, ale i Nejedlý

Ukázalo se, že kolem prezidenta byl na Covid pozitivní i poradce Martin Nejedlý. S ním ale zřejmě do úzkého kontaktu hlava státu nepřišla.

Hrad však příliš otevřený k veřejnosti není. Není tedy jisté, zda se Zeman podrobí v nejbližších dnech testování. Mluvčí Jiří Ovčáček to novinářům odmítl sdělit, uvedl však, že prezident je prý v pořádku. „Opatření byla dodržena, pan prezident není ohrožen,“ napsal v krátké sms zprávě Ovčáček.

Nutno dodat, že Toman je prvním českým ministrem, který měl pozitivní test. V minulosti několik členů kabinetu bylo již v preventivní karanténě kvůli kontaktu s nakaženým člověkem. Připomeňme, že v domácí izolaci byl například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nebo ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Kvůli pozitivnímu testu hlavní hygieničky Jarmily Rážové byl v karanténě také tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Covid-19 potrápil už v létě i poslance

Koronavirus se nevyhýbá ani poslancům. Na konci srpna se Covid-19 potvrdil i v Poslanecké sněmovně, když byla pozitivně testována exministryně obrany a pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) a více než deset poslanců bylo týden v karanténě.

Nyní se situace rapidně zhoršuje, proto se dá očekávat, že zpráv o nákaze mezi politiky bude přibývat. A tak se zpřísnění opatření na téměř všech místech, kde se potkává víc lidí, dala očekávat.

„Čím je chladnější počasí, tím význam roušek venku narůstá,“ řekl Prymula. Tím, že se na jaře zavedly, se podle něho snížil totiž i výskyt jiných běžných respiračních chorob.

Totální karanténa zatím projednávaná vládou prý nebude

O případném dalším omezení života v Česku, takzvaném lockdownu, se podle ministra zdravotnictví v těchto dnech nebude na vládě diskutovat ani ve středu, ani tento týden.

Nová v pondělí vyhlášená základní opatření by měla platit minimálně 14 dnů, aby bylo jasné, zda mají nějaký dopad. K základním opatřením počítá ministr uzavření škol a restaurací, sportu a kultury a omezení shromažďování na šest osob. Školy jsou i pro žáky 1. stupně základních škol zavřené do 2. listopadu, další opatření platí do konce nouzového stavu, který je prozatím do 3. listopadu