Čí je to člověk? Ministerstvo neřeklo, kdo nominoval Minku do dozorčí rady ČD. Jeho podnikatelská minulost leccos odkrývá

Lobby kolem ministra dopravy Martina Kupky zaznamenala první úspěch. Dnes odpoledne došlo k obměně členů dozorčí rady Českých drah. Předsedou se stal známý ekonom Miroslav Zámečník, řadovými členy pak za Piráty nominovaný dopravní expert Petr Šlegr a také někdejší manažer polského nákladního dopravce PKP CARGO, Jiří Minka. Ministerstvo redakci VH neodpovědělo, kdo Minku do rady navrhl, analýza jeho minulosti však mnohé odkrývá.  

Ve snaze dopídit se k informaci, čí je to muž, se tak trochu nabízí paralela s bývalým náměstkem ministra vnitra Michalem Morozem, kdy se koaliční strany nebyly schopny dohodnout, kdo Moroze do vedení vnitra nominoval, až se ho musel ujmout samotný ministr Radek John a utnout spekulace. To se však v případě Minky nestalo. Přitom role dozorčí rady je pro národního dopravce s bezmála 40 miliardovým obratem naprosto zásadní. Sedmičlenná dozorčí rada dohlíží na výkon působnosti představenstva ČD a činnost společnosti. Její členové jsou oprávněni nahlížet do všech dokladů a záznamů týkajících se činnosti. Sám Jiří Minka podle informací Railtarget.cz nominaci popíral a následně ji odmítal komentovat, až se nakonec dnes stal členem.

Kdo je Jiří Minka? Nenápadný manažer s nemovitostmi

Z veřejně dohledatelných zdrojů se dozvíme, že Minka je železničář tělem i duší. Na dráze začínal jako výpravčí, následně jako průvodčí, svůj sňatek se ženou dokonce zpečetil ve vlaku. Jeho profesní kariéra je poměrně pestrá. Mezi lety 2018 a 2021 působil jako člen představenstva ve společnosti PKP CARGO INTERNATIONAL. Souběžně Minka zastával také funkci člena představenstva společnosti PKP CARGO INTERNATIONAL, kde se následně stal předsedou představenstva. Až dodnes působí jako člen dozorčí rady ve společnosti AWT Čechofracht a.s. V katastru lze dohledat, že vlastní několik nemovitostí o celkové hodnotě 15 mil. Kč.

Ostravská klika lidovců

Kdo za Minkou stojí se pokusily odhalit v článku Parlamentnilisty.cz. „Pokud se detailněji podíváme na jeho profesní CV a rozpleteme pavučiny vazeb, zjistíme, že se vedle Minky vyskytoval třeba Jiří Babiš, trestně stíhaný a Klausem amnestovaný manažer Unionbanky, přeneseně též bývalý ředitel ČD Cargo Josef Bazala, nebo s miliardovými dluhy se potácející ostravští podnikatelé bratři Šuškové,“ stojí v článku. Představovat bratry Šuškovi na železnici není třeba. Jejich byznysové počátky jsou spojeny s nástupem lidoveckého ministra Milana Šimonovského. Ten prosadil, aby byl tehdejší dluh státního dopravce vůči jejich společnosti Ostravské opravny a strojírny (OOS) 200 milionů převzat ČKA. Následně Šuškovi získali za deset let státní zakázky za 5,6 miliard korun. Jeden z bratrů dokonce za lidovce kandidoval ve volbách. OOS se ale dnes podle informací serveru Railtarget.cz potýkají s finančními problémy a finanční správa jim dokonce zajistila majetek za 145 milionů. Ani hospodářské výsledky mateřského Rail Investu nejsou nijak oslnivé a firma vydala na podzim dvě akcie v miliardové hodnotě, určené však pouze pro majitele. To vyvolává řadu otázek…

ZDROJ: Vysoká hra

ZDROJ FOTO: redakcia