Český folk pláče. Zemřel František Nedvěd

František Nedvěd

Hudební svět zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku tři a sedmdesáti let zemřel oblíbený písničkář František Nedvěd. Osudnou se mu stala rakovina plic.

František Nedvěd se svým bratrem Janem patřil k legendám českého folku a country. V začátcích své velké kariéry nejprve zkoušeli hrát bigbít, ale teprve folk je proslavil.  Nejvíc hudebně aktivní byli od roku 1972 do roku 1992, kdy byli oba členy kapel Brontosauři a Spiritual Kvintet. Od roku 1992 vystupovali jako duo. Nedlouho po založení dua se mezi bratry rozhořel spor, a tak se František vydal v roce 1998 na sólovou karieru. Jejich cesty se občas znovu střetly, ale už nikdy se nedalo duo znovu dohromady. Průlomový pro ně byl rok 2011, kdy společně vydali desku jménem Souhvězdí jisker, kterou hudební kritici pochválili.

Písničkář skončil v nemocnici minulý týden. Zákeřná nemoc, se kterou v minulosti už jednou bojoval, se znovu vrátila. Se špatným zdravím se potácel již delší dobu. Měl za sebou prodělanou operaci srdce a dokonce bojoval i s Covidem. Zákeřný návrat rakoviny už, bohužel, neustál. Zanechal po sobě truchlící manželku Marii a dva syny: Františka a Vojtěcha. Vojtěch Nedvěd dál pokračuje v otcových šlépějích a aktivně se věnuje hudbě. Nejednou doprovázel na koncertech i svého slavného otce.

,,S hlubokým zármutkem a těžkým srdcem oznamujeme, že nás dnes ve večerních hodinách navždy opustil náš milovaný táta František Nedvěd,‘‘ napsal v neděli na Facebook syn Vojtěch.