Česko hlásí první výskyt nové mutace viru. Je jím delta plus

Česko hlásí první výskyt nové mutace viru. Je jím delta plus

Státní zdravotní ústav na svých stránkách uveřejnil velmi nepříjemnou zprávu. V České republice je zaznamenán první výskyt mutace viru delta plus.

První výskyt byl zachycen v Jihomoravském kraji.

Na základě výsledků z celorepublikově hlášených dat z diskriminačních PCR za poslední dva týdny lze říci, že varianta Delta je celoplošně dominantní a to ze 70 až 80 %. Britská varianta, která byla dominantní v minulosti, je nyní zastoupena zhruba z 10 % a jihoafrická a brazilská mutace se vyskytují ojediněle.

Stojí v prohlášení SZÚ.

„Nakaženou je třicetiletá žena z Jihomoravského kraje. Případ šetřila příslušná Krajská hygienická stanice a další výskyt onemocnění nebyl zaznamenán,“ upřesnila ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková pro Novinky.cz

Mutace viru se ve světě poprvé vyskytla v dubnu v Anglii a dodnes bylo zjištěno 196 SARS-CoV-2 pozitivních vzorků s tímto genomen.

Za poslední dva týdny se varianta viru nejčastěji vyskytuje v Polsku a v Portugalsku. V současné době není podrobněji popsán průběh onemocnění, takže se prozatím neví, zda se tato varianta chová jinak, je nakažlivější, nebo jaká jsou její rizika.

Podle ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka je potřeba na šíření delty reagovat.