Češi o očkování pro děti nejeví valný zájem. I dětí se covid týká, varují experti

Praha – Od začátku července se mohou nechat naočkovat i děti starší dvanácti let. Zájem o očkování však, zatím, vůbec není. Je to chyba, myslí si experti

Rodiče argumentují tím, že k očkování svých dětí nevidí žádný důvod. Děti mají většinou jen lehký průběh. Odborníci z řad lékařů to ale vidí jinak. I na dětech se může vir pořádně vyřádit a zanechat na nich následky. Podle odborníků chybí očkovací kampaň, která by rodiče dětí o očkování informovala.

Rodičům, kteří si myslím, že je covid pro jejich děti neškodný  přednosta pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a motolské nemocnice Jan Lebl připomíná, že už 207 dětí a dospívajících v Česku prodělalo po infekci covidem zánětlivé multisystémové onemocnění zvané PIMS-TS. „A pro řadu z nich představovalo bezprostřední ohrožení života, i když byli předtím zcela zdraví,“ upozornil pro Aktualně. cz Lebl.

Vakcíny budou k dostání u pediatrů v ordinacích

Situaci ztěžuje i fakt, že děti nelze očkovat kdekoliv, tudíž omezena jeho dostupnost. Na očkovací místa tak proto často ve vyhrazený čas docházejí pediatři během své pracovní doby. Dětští lékaři mohou vakcíny objednávat od pondělí, dostanou je podle ministerstva zdravotnictví do tří pracovních dnů. Do ordinací budou dodávány vakcíny od Moderny, AstraZenecy a Johnson & Johnson. Právě Modernou lze očkovat i děti starší dvanácti let.