Canisterapie: Léčba láskou a chlupatými terapeuty

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Canisterapie je pojmem, který mnozí z nás možná neznají, ale skrývá se za ním obrovské množství lásky a podpory. Canisterapie je speciální forma terapie, která využívá speciálně vycvičené psy k podpoře léčby pacientů, informuje server zdraví.euro.cz. Nejčastěji se v této terapii využívají psi, kteří díky své přirozenosti se stali nejoblíbenějšími zvířecími společníky. Tato forma terapie se zaměřuje na fyzický kontakt a/nebo komunikaci se zvířetem. Canisterapie získala velkou popularitu po celém světě.

Jak canisterapie pomáhá? V terapii vzniká mezi člověkem a psem tzv. léčebný tým, uvádí server pet center. Společně navštěvují nemocnice, dětské domovy, domovy důchodců a další místa, kde mohou pomoci. Hlavní přínos psů spočívá v jejich schopnosti potěšit, naslouchat, nechat se pohladit a přinést pozitivní náladu. Bylo prokázáno, že přítomnost psů vede některé lidi k větší otevřenosti vůči společnosti. Nejlepší přítel člověka dokáže rozesmát, přimět nemluvícího pacienta k rozhovoru nebo rozhýbat pacienta, který zůstává bez energie. V canisterapii se využívají různé plemena psů, zejména s ohledem na to, ke komu je návštěva zaměřena. Pro starší lidi jsou vhodnější větší psi, protože je snadněji dosáhnou, zatímco pro pacienty ležící na posteli jsou ideální menší psi, kteří se k nim vejdou.

Historie této metody sahá velmi daleko, píše server canisterapeuti. Už v 9. století bylo zaznamenáno využití canisterapie v lékařství v Belgii. Tehdy se potvrdil pozitivní vliv vztahu mezi zvířetem a člověkem. Na konci 18. století vznikla v anglickém městě Yorkshire klinika s cílem pečovat o duševně nemocné jedince. Na rozdíl od tehdejších běžných „léčebných“ metod, které byly podobné vězeňskému systému, se zde uplatňovaly přístupy zaměřené na maximální aktivizaci pacientů. Součástí tohoto programu byla také péče o zvířata, především králíky a drůbež, aby se pacienti naučili přebírat odpovědnost za tvory, na kterých jsou závislí. Největší průlom nastal v 70. letech, kdy americký dětský psycholog dokázal, že děti mohou prostřednictvím zvířat postupně vytvořit pozitivní vztah ke svému terapeutovi a následně i ke všem ostatním lidem. Díky tomu se podařilo vybudovat spolupráci a systematický rozvoj této disciplíny.

V dnešní době mají mazlíčci ve zdravotnictví široké využití. Například v mostecké nemocnici psi pomáhají léčit pacienty jak z psychického, tak fyzického hlediska, sdílí server ČTK. Vhodný pes musí být milý, poslušný, nesmí vykazovat agresivitu a musí milovat lidi a mazlení. Fenka Sany a její panička Marie Bertelová získaly mnoho krásných a pozitivních reakcí za svou práci v Mostě. Tato metoda byla nově zavedena také v nemocnici v Kroměříži od ledna, uvádí server KROMĚŘÍŽSKÝ deník.cz. Zde dvě fenky pudlů, Megy a Keisy, přinesly radost mnoha pacientům.

V současné době se canisterapie setkává většinou nemocnic. Díky svým velmi pozitivním účinkům a podpoře pacientů získala oblibu nejen u nás, ale po celém světě.