Bývalý pohraničník a milovník Aeronetu poslanec SPD Koten v ráži. Obsese Ukrajinou, to jako vážně?

Tomio Okamura / Michal Klajban / Wikimedia Commons / CC BY-SA
Opoziční SPD s jejím neomezeným vládcem Tomio Okamurou je stranou podporující přímou demokracii se zaměřením na národní hrdost a pochybnosti ohledně našeho členství v NATO a EU. Někdy to ovšem členové strany přeženou se svými výpady.

Radek Koten rozhodně není neznámou figurou české politické scény, pochopitelně zastává názory, které korelují se základní rétorikou jejího předsedy, a také neomezeného vládce, Tomia Okamury. Je zvláštní, že tvrdý kritik komunistické minulosti současného prezidenta neřeší, že jeho poslanec sloužil v letech 1985 až 1986 v Mikulově jako příslušník pohraniční stráže. Tedy jako součást jednotek, které mají na svědomí velké množství vražd lidí, kteří se snažili utéct před komunistickým režimem.

Koten je celkově člověk, který má silně protizápadní a antisystémové názory. Na Facebooku je členem skupin „Za záchranu světa před Němci, ilumináty a USA“, „Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový přítel“ či „Stop Američanům, stop americkým kolonám a stop americké provokaci Ruska“. Pravidelně sdílel příspěvky z Aeronetu, který je považován za dezinformační web a je monitorován Ministerstvem vnitra České republiky.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny ČR byl zvolen v roce 2017 v Kraji Vysočina za SPD. Okamura ho navrhl jako předsedu bezpečnostního výboru, což zvedlo obrovskou vlnu nevole vzhledem k jeho široce konspirační činnosti. Byl schopen sdílet nesmysly charakteru nebezpečnost mikrovlnek, aktivně se podílel na šíření nesmyslů o chemtrails, kdy kondenzační stopa letadel měla obsahovat nebezpečné chemikálie nebo třeba zprávy o únicích záření z francouzských jaderných elektráren.

Jeho poslední extempore ovšem stojí za to. Novoměstské děti na MS v biatlonu asistují při oficiálních vyhlášeních. Mají na sobě oblečení modro-žluté baŕvy. To okamžitě vyvolalo prudkou reakci pana Kotena na sociálních sítích ve smyslu, že považuje za naprosto zcestné tímto způsobem podporovat Ukrajinu. Trochu mu ovšem uniklo, že barvy mezinárodní biatlonové federace jsou modrá a žlutá. Po obrovské kritice byl donucen příspěvek stáhnout. Obrázek si může udělat každý sám.