Komentář: Snaha být lidový v novém Babišově podcastu je úporná jako ranní nutkání, ničím nepřekvapil

David Sedlecký, Wikimedia Commonst, CC BY-SA 4.0
Tak to je vážně úžasné. Mysleli jsme si, že už jsme slyšeli všechno, ale zdá se, že doba, kdy jsme čekali, že Andrej Babiš naplní svůj slib a odejde z politiky, pokud hnutí ANO skončí v opozici, je nenávratně pryč. Už tehdy to bylo příliš naivní přání. Politická scéna je prostě jiná liga, pravidla se mění podle potřeby, co se řekne, to neplatí. Nový podcast Babiše „Sorry jako" je jen dalším důkazem, že se Babiš rozhodně nechystá na žádný noblesní odchod.

Jeho tým PR a marketingových expertů, odchovaných Markem Prchalem, se zdá být opět nažhavený. „Nekecáme, makáme,“ přeci ne. Jste překvapeni? Já ne. Blíží se volby. Je třeba znovu nalákat a okouzlit hladovou masu voličů. Protože kdo by odolal kouzlu tak roztomilého šéfa hnutí ANO? Emoce jsou opět na pořadu dne.

„To jsem já, Andrej Babiš a jsem šťastný, že budu mít podcast. Teď budu in, prohlásil s nevybroušenou češtinou hned na začátku. Přiznejme si to, technologie jdou vpřed, digitální svět se rozvíjí a fakt je, že podcasty jsou teď v kurzu. Dlouhý nezáživný monolog „Čau lidi“ na Facebooku už je přežitek. Pravda. Poradcům tleskáme.

Nemusíte si nutně pamatovat ty trapné předvolební debaty v rámci prezidentského klání, protože zdá se, že PR a tým odborných poradců měl buď dovolenou, nebo už byl z toho makání úplně vyčerpaný. Ale jestli jste to náhodou minuli, nevadí, protože z dalších jeho veřejných vystoupení víte, že se Babiš rád chlubí. Vše, co udělal ve vládě, v opozici, na Měsíci nebo ve vesmíru, podle jeho slov bylo vždy to nejlepší pro dobro občanů této země. „Jájinek.“ Ani teď to není jinak. „Všichni nás začali kopírovat, odpovídají na Instagramu občanům, jezdí ven za voliči. To je fakt nádhera,“ ironizoval, zatímco si patrně připomínal časy, kdy sám rád sledoval pořad „Volejte řediteli“. No tak jo, pane Babiši, my víme, že to máte rád, a doufáme, že nikdo s tak geniálním nápadem jako „Volejte Babišovi“ nepřijde.

Je velmi osvěžující slyšet, jak se Babiš nezdráhá přiznat, že na všechno má lidi. Ale kdo by čekal něco jiného, že? „Nekecáme, makáme,“ viděli jsme již dříve na plakátech, ale otázkou je, pro koho to vlastně platí? „Na takové elektronické věci nejsem. Všichni vědí, že Babiš je analfabet, elektronické bankovnictví vůbec, to bych nezaplatil nic. Takže mám na to lidi. Jsme konzerva a starej. Všechny ty e-věci neřeším. Jsem na pohodu,“ přiznal s úsměvem. Super, skvělé vědět. Ale jistě si vzpomínáme, že klíčovou prioritou v druhém volebním období byla právě digitalizace. Nesmíme zapomenout. „Nadčlověk“ má na vše lidi a je na pohodu.

Je to fakt k zasmání. Žijeme v 21. století, digitalizace nás obklopuje ze všech stran a šéf nejsilnější opoziční strany navrhuje osobní přijímací zkoušky na střední školy. Jako vážně? Asi si dokážeme představit, jak efektivní by to bylo. Doufáme jen, že tenhle pán, který velmi ostře polarizuje společnost, nebude mít v jakékoliv budoucí vládě žádnou pozici, která by mohla zpomalit pokrok digitalizace. To by byl opravdu pořádný kiks. Chceme jít vpřed ne se vracet do front na banány ne?

Byla ale i sranda. Když se s moderátorkou dostali k tématu umělé inteligence a “ kauze nafejkování Babiše“, který údajně vyzýval lidi k investování. Uvedl to na pravou míru. Prý to nebyl on. Měl ale jednu trefnou poznámku: „Umělá inteligence umí lépe česky než já. Možná podle toho mohli lidi poznat, že jsem to nebyl já.“ Paráda. Skoro jako by to vypadalo, že sám sebe trochu chytá za pačesy. Nebo je to jen další žvást PR stratégů, jak znovu šlápnout na emocionální pedál a přetvořit Andreje zpátky v tu „roztomilou postavičku s chybami“, co se tak vkusně usmívá a dokáže přiznat svou nedokonalost? Nutno dodat, že před volbami v roce 2013 si obří emocionální tahák na lidi užil plnými doušky. Zabralo to.

A co se týče jeho osobního života, zjistili jsme, že fast foody mu nevoní, raději má zdravou stravu, a prý by chtěl zase někdy vyrazit k moři, tak si musí hlídat váhu. A pozor, ještě jedna důležitá informace, svačinky si nedělá. Super, že to víme. Až v závěrečném dějství se odhalil pravý záměr celého podcastu, rádoby schovaný pod neviditelným závojem lidových nenáročných témat. Hádáte správně. Téma voleb.  „Tyhle volby jsou důležité pro budoucnost Evropy, z hlediska ilegální migrace, green dealu,“ zdůraznil. Jinými slovy jste chtěl říct, máme vás volit?