Běloruský aktivista Vital Šyšov byl nazelen oběšený v parku. O sebevraždu se pravděpodobně nejedná

Šyšov

Kyjev – V kyjevském parku byl nalezen oběšený běloruský aktivista, který napomáhal svým krajanům utéct před Lukašenkovým režimem. Na sebevraždu to však nevypadá.

V pondělí se návštěvníkům parku v hlavním městě Ukrajiny naskytl hrůzostrašný pohled. Na jednom ze stromů byl nalezen oběšený Bělorus jménem Vital Šyšov. Šyšov byl šéfem nevládní organizace jménem Běloruský dům, která pomáhala Bělorusům utéct ze země.

 

Vital zmizel v pondělí, kdy si šel do parku pravděpodobně zaběhat. Od té doby se nevrátil, a tak po něm bylo vyhlášeno pátrání, které neskončilo dobře. Policie začala s vyšetřováním jeho smrti. Podezřelé na případu je, že se na místě nenašel jeho mobilní telefon, ani žádné doklady. Organizace, ve které stál Šyšov v čele, označila jeho smrt za likvidaci. Za jeho smrt, dle ní, mohou běloruské tajné služby. Režim ho vnímal, jako velmi nebezpečnou osobu.

Na sebevraždu nevěří ani ukrajinská policie, která Šyšovu smrt začala vyšetřovat, jako úkladnou vraždu, která se sebevraždou jen maskuje.

Ukrajina, Polsko a Litevsko už několikrát poskytlo útočiště a azyl občanům Běloruska, kteří prchali před Lukašenkovým režimem. Nejde o první případ oběšeného běloruského aktivisty. Loni našli lidé v lese nedaleko Minsku oběšeného osmadvacetiletého Nikitu Kryvcova, který organizoval demonstrace proti Lukašenkovi ve městě Maladzečna. V roce 2010 byl nalezen oběšený na stromě nedaleko svého domu protirežimní aktivista Oleg Bebenin, zakladatel zpravodajského webu Charta97. Policie případ uzavřela jako sebevraždu, ale podle Bebeninových přátel by se otec dvou dětí určitě nespáchal sebevraždu.k

Šyšov

Zdroj fotografie: Twitter