Bartošek: Vláda se opírá o hlasy těch, kteří podsekávají naší bezpečnost. Smutné, uvedl pro VH

Rozpočet a zase rozpočet. Návrh státního rozpočtu je jedním ze zásadních témat, který se každoročně projednává a schvaluje. Letošní debata ohledně plánu finančního hospodaření státu je o poznání napínavější, když jeho schválení stojí na hlasech KSČM. Ta si totiž v rámci závěrečného hlasování diktuje podmínky. Armádu chce „očesat“ o deset miliard korun.  Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška je to nemyslitelné. Nechápe, že se vláda může opírat o hlasy strany, která má na naši bezpečnost diametrálně jiný názor, uvedl pro redakci Vysokahra.cz.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek má jasno. Podle něj jsou armádní výdaje naprosto nezbytné. „Chtěl bych hlavně zdůraznit, že výdaje na obranu a bezpečnost, nejsou prostředky na nákup hraček pro naše vojáky, ale jedná se o prostředky vynakládané na zajištění suverenity a bezpečí našeho státu“, uvedl pro server Vysokahra.cz a dodal, že jde o jednu ze základních úloh státu vůči lidem, a tak na tvorbu rozpočtu musíme nahlížet. Zdůraznil také, že obranu, mír a bezpečí budujeme pro sebe.

Proto jednoznačně vystupuje proti krácení obranných výdajů. Varuje že, škrty v rozpočtu na obranu, mohou představovat výrazné komplikace při dlouhodobém plánování a zásahy mohou být nevratné. „Každá armádní zakázka je totiž velmi složitý proces. A proto by mohlo dojít k tomu, že díky zásahu do rozpočtu na obranu, se naruší již probíhající fáze některých zakázek. A ano, i veřejné zakázky pro obranu podporují ve velkém zaměstnanost v České republice a především udržení a rozvoj unikátních know-how našich firem. Považuji za velmi smutné, že se vláda opírá o hlasy těch, kteří mají na naši bezpečnost odlišné názory“, uvedl pro Vysokahra.cz předseda poslaneckého klubu a místopředseda Sněmovny Jan Bartošek, který také vyloučil, že by souhlasil s navrženým schodkem.

Co se týká úprav, tak by se zaměřil především na snižování provozních výdajů státu. „Mělo by dojít k seškrtání neobsazených pracovních míst. Je tu také prostor pro zeštíhlení státní správy jako celku a podpora digitalizace státní správy. Jako důležitý krok vidím také posílení investic: výstavba bytů, infrastruktury. Musíme dát firmám práci.  Když to řeknu na rovinu, většina našich občanů umí hospodařit lépe než naše vláda. Pokud v rodině dojde k výpadku příjmů, tak se začne šetřit na výdajích a hledat možnosti, jak ty příjmy nahradit. A to samé platí pro vedení státu“, apeloval dále pro VH Bartošek.

Petr Fiala: Česká republika by měla dávat na obranu 2% HDP

Šéf ODS Petr Fiala v kontextu výdajů na obranu zase upozorňuje na naše alianční závazky. „ODS dlouhodobě prosazuje, aby Česká republika dodržovala svůj závazek vůči NATO, tedy aby na obranu dávala 2% HDP“, uvedl pro redakci VH. Podle ODS je státní rozpočet jen cár papíru.  Předložený návrh základních parametrů rozpočtu je pouhým cárem papíru, který nemá nic společného s realitou. O jeho ‚kvalitě ‘ vypovídá například to, že nepočítá s dopady daňového balíčku, nesnižuje státní výdaje, ani nevede k oživení ekonomiky. Vláda si neví rady, a to bohužel ukazuje i tento rozpočet,“ rýpe si do vlády předseda ODS Petr Fiala.

Kalousek navrhoval přepracování. Rozpočet je mimo realitu

Předseda poslaneckého klubu TOP09 navrhoval vrátit rozpočet k přepracování. „Já jsem přesvědčen, že pokud to přepracujeme na aktuální ekonomická data, tak nám sice bude hrozit třicetidenní provizorium, ale třicetidenní provizorium s jasnou vůlí Sněmovny někdy na konci ledna rozpočet schválit vidím jako výrazně menší problém než vstoupit do nového roku s rozpočtem, který není pravdivý a který je zcela mimo ekonomickou realitu“, řekl před poslanci Kalousek. Podle něj totiž stávající návrh rozpočtu neodpovídá realitě a deficit v závěru bude ještě vyšší. Jeho návrh na zamítnutí poslanci nepodpořili.

Filip se hájí, naši bezpečnost neohrožujeme

Předseda KSČM se měl tendenci hájit a před poslanci se snažil vysvětlit motivy strany k snížení výdajů na obranu. „My jsme vycházeli z toho, že tentokrát by měla být vyšší rezerva vlády. A hledali jsme tam, kde je to možné hledat. Tu zvýšenou rezervu, vládní rozpočtovou rezervu jsme hledali v tom, abychom umožnili vládě reagovat na ty neočekávané události, o kterých tady mluvil kde kdo. Ale nikdo nenavrhl zvýšení vládní rozpočtové rezervy“, apeloval poslanec s tím, právě to oni navrhují, a to o minimálně 10 miliard tím, že navrhují snížit rozpočet Ministerstva obrany.

„A jestli někomu jde tady o to, abychom utratili peníze českých daňových poplatníků v zahraničí, tak ať to řekne rovnou, ať se nevymlouvá. A bude to jasné, že někdo je pro to, abychom utráceli peníze českých daňových poplatníků v zahraničí a kupovali si předražené věci, ať to začíná PCR testy až po vrtulníky, a neříká tady, že to ohrožuje bojeschopnost Armády ČR. Není to pravda. A každý, kdo trochu ví, o čem je řeč, tak ví, že jsme žádným krokem, tedy snížením rozpočtu Ministerstva obrany o 10 mld. a přesunutím do vládní rozpočtové rezervy, nic neohrozili“, zdůraznil ve Sněmovně Filip.

Návrh rozpočtu na příští rok prošel ve středu prvním čtením ve sněmovně. Počítá se schodkem 320 miliard korun. Poslanci hlasy ANO, ČSSD a KSČM schválili základní parametry návrhu, vedle schodku také výši příjmů a výdaje. KSČM si ale diktuje podmínky před konečným schvalováním rozpočtu, které bude 16. prosince.