Bakteriální kožní infekce růže: příčiny, léčba a prevence

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Bakteriální kožní infekce erysipel neboli růže se charakteristicky nachází v povrchových kožních vrstvách. Růže se z pravidla vyskytuje na nohách a obličeji, ale může postihnout i jiné části těla. V tomto článku se dozvíte, co růži způsobuje, jak probíhá léčba a jak ji úspěšně předcházet.

Bakteriální kožní infekce erysipel, v běžné řeči známá spíše jako růže se charakteristicky nachází v povrchových kožních vrstvách. Růže se z pravidla vyskytuje na nohách a obličeji, ale může postihnout i jiné části těla. V tomto článku se dozvíte, co růži způsobuje, jak probíhá léčba a jak ji úspěšně předcházet.

Co je erysipel neboli růže?

Tato nepříjemná nemoc je způsobena bakterií streptokoka typu A. Stejný typ způsobuje například angínu, která často tuto infekci doprovází. Bakterie se velice běžně nachází na kůži a sliznicích člověka a obvykle nezpůsobuje větší újmu. Nicméně, pokud dojde k narušení kožní vrstvy (odřením, říznutím či popálením), bakterie se dostane do těla, kde zapříčiňuje infekci a dále se v těle šíří díky lymfatickým uzlinám, jak uvádí portál Dcandel.cz. Ohrožení jsou také starší lidé s oslabenou imunitou, či malé děti, které nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém.

Jaké jsou příznaky?

Onemocnění má velice krátkou inkubační dobu, většinou pouze několik hodin, proto se začíná projevovat téměř okamžitě po vniknutí infekce do těla. Mezi nejčastější příznaky patří především nevolnost, horečka, třes, nateklé uzliny a horké, bolestivé zarudnutí kůže, často doprovázeno puchýřky na postižené části kůže, uvedl zahraniční web Healthline.com. „Když erysipel postihne obličej, oteklá oblast obvykle zahrnuje nos a obě tváře,“ dodal tým editorů. Toto onemocnění způsobuje také otoky uzlin, které bývají velice bolestivé.

Jaká je léčba?

Pokud u sebe zaznamenáte výše zmiňované příznaky, hlavně tedy typické zarudnutí kůže, je na místě co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc a zahájit léčbu. Nejčastější léčbou infekce je nasazení antibiotik, pokud pacient není alergický na penicilin. Převážně se podávají v podobě prášků. Je-li na tom pacient opravdu zle, podávají se nitrožilně. Dle serveru Nemoci.vitalion.cz, se kožní projevy léčí mnohem déle než samotná infekce. Pacientovi se doporučuje přikládat chladivé obklady a používat hojivé masti s ichtamolem. Během léčby může docházet k odlupování kůže a je nutné tedy počítat s hojením, které potrvá několik týdnů. Po vyléčení by kůže měla mít svůj normální vzhled.

Existuje prevence?

Bohužel ne vždy lze růži předcházet, ale existují určité kroky, které když budete dodržovat, můžete tak snížit riziko infekce. Uvedeme si několik způsobů, jak se podle webu Healthline.com bránit. Pokud dojde k nějakému poranění, je důležité ránu vždy vyčistit. Trpíte-li suchou a popraskanou kůží, užívejte hydratační krémy, které zabrání dalšímu popraskání. Mějte také na paměti, že pokud trpíte jiným kožním onemocněním, například ekzémem, je nutné je správně léčit. Pokud se Vám již někdy růže objevila, důležité je pravidelně navštěvovat lékaře. Tímto se dá výskyt růže také předcházet. Lékař se ujistí, zda se infekce nevrátila nebo zda se nerozšířila na další časti těla.

Růže je infekční onemocnění, které lze úspěšně léčit za pomocí antibiotik, pokud je onemocnění diagnostikováno včas. Při dodržování prevence a správné péče o kůži, můžeme tak snížit riziko vzniku této nemoci.