Babiš to ve sněmovně rozjel. Poslanci Blahovi doporučil nechat si změřit IQ, Richterovou označil za nechutnou. Podle Topolánka to je o „přesdržku“

Ve čtvrtek bylo při interpelacích poslanců na premiéra pořádně rušno. Premiér Andrej Babiš (ANO) při nich ztratil nervy a slovně napadl nejprve pirátské poslance, později se trefil i do poslance za ODS.

Na interpelaci Františka Kopřivy vykřikl, že se pirátská strana: „spojila s nepřáteli České republiky“. Aby to nebylo líto jeho stranické kolegyni Olze Richterové, tak jí sdělil, že je „skutečně nechutná“.

Podle všeho premiér těžce zvládá situaci, do které se dostal jako šéf vlády v době pandemie. Problémy se šířením Covid-19 napříč celým světem, přinášejí nutnost řešení záležitostí, které by před několika měsíci nikoho nenapadly. A vše stojí obrovské finanční náklady. Do toho všeho se na Andreje Babiše valí i další nepříjemnosti. Třeba únik kyanidu z chemičky DEZA do řeky Bečvy. Vyšetřování nehody se podle mnohých zbytečně protahují, a tak se dalo čekat, že dotaz padne i na půdě sněmovny. Nepříjemná je pro Babiše i konfrontace se zprávou Evropské komise ohledně Agrofertu.

Nervy má tedy viditelně na pochodu. Není divu, že ho dotazy směřující právě k nejpalčivějším tématům ihned rozčílily. Poslanec Stanislav Blaha se v interpelaci ptal na stav vyšetřování havárie na Bečvě, kde zahynulo na 40 tun ryb. Tázal se, proč vyšetřování trvá už 53 dní.

Blaha připomněl premiérovi jeho výroky: „na přírodě záleží, vysazujete do řek, sbíráte kůrovce, obdivujete motýle, ale o 40 tunách ryb, které rybáři vylovili a odvezli rovnou do kafilérie, jsem bohužel nenašel ani zmínku.“

Babiš na to reagoval s tím, že dotyčný nic jiného než program Anti-Babiš asi neumí. „Vy jste zůstal věrný svoji pověsti,“ řekl. Když se v doplňující interpelaci poslanec Blaha nenechal odbýt a pokračoval s otázkou, proč vyšetřování nehody trvá už 53 dní.  A zda má DEZA, patřící do koncernu Agrofert, plány pro případ další havárie, premiér reagoval slovním útokem. „Nechte si změřit IQ,“ doporučíl Blahovi.

Vzápětí přilétla kritika od Marka Výborného, který slova premiéra označil za „nepřiměřená“. Další boj se pak odehrával už hlavně na sociálních sítích. Ve sněmovně ale klid nezůstal ani poté.

„Nechutná“ poslankyně se ptala: nebudou se data o mrtvých tajit?

V osobních útocích premiér pokračoval, i přes důraznou výzvu od předsedy sněmovny. Tomu Babiš odpověděl, že mu nemá skákat do řeči. Klid nenabral pak premiér ani při dotazu pirátské poslankyně Olgy Richterové. Ta se zeptala, zda se chystá skrývání počtu aktuálně zemřelých, o čemž se v posledních dnech diskutuje.

„Jste skutečně nechutná,“ přilétla však úplně jiná odpověď premiéra.  „Vám ten počet mrtvých dělá radost,“ konstatoval svou domněnku. Pokračoval pak slovy, že „každá smrt je bolestivá.“. „Bude vhodnější čas o tom mluvit,“ naznačil, avšak neupřesnil, kdy ten čas přijde.

Vše má nyní po změně taktiky tedy vypadat tak, že by se počet zemřelých nezveřejňoval každý den, ale byla by poté zveřejňována koncová statistická čísla. To řada odborníků zpochybňuje a varuje, že jde o účelovou manipulaci, která má zakrýt skutečně tristní stav (ne)zvládnutí pandemie u nás.

Stejného názoru je patrně i další pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Na projev premiéra totiž reagoval tak, že před řečnický pult přišel s plakátem s nápisem „lhář“.

Spojili jste se se zelenými fanatiky, burácel Babiš k Pirátům

Klid nepřišel ani v poslední části interpelací, v které premiéra konfrontoval s právě zveřejněnou zprávou Evropské komise znovu pirátský poslanec František Kopřiva. Podle této zprávy premiér stále společnosti Agrofertu ovládá. Po 1. září 2017 neměly být kvůli střetu zájmů vypláceny těmto firmám dotace a daňoví poplatníci je budou muset tedy vrátit.

To tentokrát premiér označil za lež. „Nic se nebude platit. Díky mé urputnosti jsem naopak získal pro Českou republiku 46 miliard navíc,“ uvedl a Piráty osočil, že se spojili s „nepřáteli České republiky!“ Jak dodal, na mysli měl prý jejich kamarády – zelené fanatiky v Evropském parlamentu.

Není tedy divu, že tato fraška vyvolala řadu reakcí na sociálních sítích i poté co skončila. Na vystoupení premiéra reagovali i politici. Například bývalý premiér Mirek Topolánek napsal na Twitteru, že Babišovo chování je „opřesdržku“.