Průzkum: Lidé na výměnu jednorázových roušek kašlou!

zdroj pixaby.cz
zdroj pixaby.cz

Roušky a zase roušky. Kolem ústenek je pořádné haló už několik měsíců. Nosit nenosit, zvolit nanovlákna či respirátor. Mají opravdu ochranný potenciál nebo je to jako mít rybářskou síť na „hubě“. To jsou témata, která nekonečně rezonují ve společnosti. A odpověď si povětšinou můžeme vybrat. Na jednu otázku totiž existuje hned několik protichůdných odpovědí. Ale na to už jsme zvyklí. Teď přichází na řadu ale i otázka hygieny. Podle průzkumu agentury IPSOS Češi zacházejí s rouškami skutečně po svém. Většinou to není v souladu s hygienickými pravidly, jak vyplývá z průzkumu, jenž zveřejnil server iDnes.cz.

Průzkum ukázal, že Češi mění ochranu dýchacích cest během dne velmi zřídka. Nejčastěji se uchylují k nošení textilních roušek, kdy jedna musí vydržet na celý den, respirátor dokonce několik dnů.

Textilní roušku podle všeho nosí dvě třetiny obyvatel, chirurgickým rouškám pak dává přednost 27 procent lidí. Šest procent občanů pak sahá pro užití respirátorů. Najdou se však i tací, kteří žádnou ochranu úst ani nosu nenosí, je jich 2,2 procenta.  Podle průzkumu pravidla ignorují nejčastěji mladí lidé do 26 let, ale i lidé se základním vzděláním.

Co se však ukázalo jako problematické, je výměna jednorázových ochranných pomůcek. Dvě pětiny občanů je mění jednou denně, 15 procent občanů jednou týdně. Po každém použití je mění jen 16 procent lidí. Roušky pak polovina Čechů mění jednou denně, šestina dokonce jednou týdně.

„Ukazuje se, že se u části veřejnosti projevuje únava z dlouhodobosti omezení, respektive ‚naše švejkovství‘, a to vede k nesprávnému používání ochranných pomůcek dýchacích cest,“ uvedla k průzkumu výkonná ředitelka firmy RESPILON Jana Zimová.

Občanům pak nejvíce vadí fakt, že se v rouškách špatně dýchá, nebo mluví. Samotné nošení pak vadí více než třetině populace.