Grilování Vojtěcha v OVM: „Kroutí se tam jako hovno v proutí“, burcuje Topolánek

Hustá atmosféra doprovázela nedělní Otázky Václava Moravce (OVM). Do křesla totiž usedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který opět zakusil „grilování“.  Od Moravce to však pořádně schytal i premiér Babiš, kterému moderátor nemůže zapomenout, že mu před 14 dny nepřišel do pořadu „Ulhat a ukřičet,“ taková je podle Moravce Babišova strategie v boji s virem. Vojtěch Babiše samozřejmě hájil. Podle Topolánka se ministr v pořadu „kroutí jako hovno v proutí“.

„Ulhat a ukřičet. Strategie, kterou už několik týdnů v souvislosti se šířením koronaviru praktikuje premiér Andrej Babiš“, zahájil emotivně Moravec a shrnul dosavadní vývoj. Připomněl, že zatímco epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula před týdnem v Otázkách ohlásil počátek druhé vlny onemocnění covid-19 v Česku, premiér mluvil o strašení. „Zatímco počet vážně nemocných narůstá a volná kapacita lůžek se zaplňuje, premiér se v Poslanecké sněmovně chce věnovat zahrádkářskému zákonu,“ rýpnul si ostře moderátor do Babiše a  přivítal ve studiu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Šéf resortu zdravotnictví připustil, že v ČR jsou objektivně nárůsty „poměrně rapidní“. „To, že jsou nárůsty pozitivně testovaných, to je pravdou, na druhou stranu tu situaci řešíme každý den, není to tak, že bychom si dali nohy na stůl a bylo nám to jedno. Ona se ta situace vyvíjí. A vyvíjí se i v jiných zemích,“ reagoval Vojtěch a připustil, že asi měl být tvrdší, především s ohledem na nutnost nošení roušek. Vylučuje ale, že by odpovědnost za exponenciální růst ležela na bedrech vlády.

Český novinář a publicista, šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery vystoupení šéfa resortu zdravotnictví v OVM nehodnotí příliš pozitivně. „Všem doporučuji dnešní OVM. Nejen kvůli přesným otázkám Václava Moravce, ale i kvůli odpovědím ministra zdravotnictví. Myslím, že ho A. Babiš moc nepochválí. Je evidentní, že ministr nechce mít ten malér na triku“, napsal jízlivě.

Moravec v následujících minutách pořadu také uvádí, že odborníci tvrdí, že jsou již unaveni z neustálého ponižování ze strany Andreje Babiše.  Podle Moravce expertní znalci nemají sílu bránit rozhodnutí, „když jsou překřičeni ne zcela kompetentním premiérem, který není epidemiolog“.

„Já bych to takto neřekl,“ reagoval Vojtěch. Babiš se podle něj všech odborníků během srpnové debaty ptal, jaký mají názor na zavedení roušek v obchodech, ve školách a v dalších vnitřních prostorech. „Mě to samotného překvapilo, že odborníci nejsou schopni trvat si na svém stanovisku,“ poznamenal Vojtěch s tím, že připustil, že nejednou zvažoval rezignaci. „Já jsem nikdy nechtěl úplně opouštět loď na rozbouřeném oceánu, protože mi přišlo, že by to nebylo vhodné, ale faktem je, že si člověk sáhl na dno jak fyzických, tak psychických sil,“ přiznal. Kdy byl rezignaci nejblíže, to ale Vojtěch Moravcovi prozradit nechtěl.

Politici z opozičních stran Vojtěchovo grilování holdovali. „Otázky Václava Moravce: Pan ministr se kroutí jako hovno v proutí. Až příliš smutná podívaná“, obul se do ministra například bývalý předseda vlády Mirek Topolánek (ODS).

Diskuse se točila také okolo otázky možného vyhlášení nouzového stavu. To Vojtěch popřel. Vyhlášení nouzového stavu v pondělí na vládě nenavrhne. „V tuto chvíli, že bych s tím návrhem šel na vládu, nikoli, ale asi to budeme diskutovat na vládě a budeme se bavit o všech pro a proti nouzového stavu,“ poznamenal Vojtěch.

Autor: ps