60 tisíc za nic. IT Výbor v Budějovicích se pod vedením Piráta za rok vůbec nesešel

Bez práce nejsou koláče? Toto přísloví zřejmě neplatí pro dnes již bývalého předsedu Výbor IT Českých Budějovic Lukáše Mareše (Piráti) Ten  pobíral 60 tisíc měsíčně, ale za rok své existence nesešel. Budějovičtí zastupitelé proto výbor pro veřejnou správu a IT v pondělí zrušili. Řada z nich kritizovala, že útvar nepracuje. Pro zrušení byli nakonec i Piráti, kteří výbor měli na starost.

„Za poslední čtyři měsíce se tento výbor nesešel ani jednou,“ uvedl podle serveru iDnes.cz zastupitel Šimon Heller (KDU-ČSL) a navrhl výbor zrušit. Orgán, jenž vznikl po posledních komunálních volbách, zkrátka podle něj nefunguje. Poslední jeho zápis se datuje k 7. říjnu 2020.

„Nesešel se ani distančně, jako to dělají ostatní výbory a komise,“ zmínil mimo jiné Heller a rýpnul si do odměny šéfa výboru. Ta byla ve výši 60 tisíc korun měsíčně.  Tím byl v minulosti Lukáš Mareš (Piráti), jehož před více než rokem nahradil stranický kolega Josef Špak. „Od tohoto výboru s uvolněným předsedou bych čekal, že bude fungovat,“ prohodil Heller.

Kritika se nesla i od opoziční ODS. „I od našeho člena výboru vím, že to spojení IT a územních skupin není dobré. Pokud se zruší, budeme se ptát, co jsme si za ty peníze pořídili,“ uvedl podle serveru iDnes.cz třeba Petr Maroš (ODS). Stranický kolega a hejtman Martin Kuba zase požadoval, aby se veřejnosti sdělilo, za co byly veřejné peníze utraceny.

Josefa Špaka, jakožto předseda výboru se pak hájil celkem zajímavým argumentem. „Návrh na vznikl výboru je z roku 2018, kdy jsem já nebyl členem zastupitelstva. Ani nevím, jak to vznikalo,“ řekl při své řeči a sám přiznal, že uvítá případné lepší fungování územních skupin. Piráti se ale snažili svého kolegu podpořit. Několikaminutový proslov měl například Svatomír Mlčoch, který bod označil za nekultivovaný projev politické arogance. Upozornil, že se strana nemohla řádně připravit.

Předseda výboru na jednání rady spí

Poté následovala celkem ostrá přestřelka. Mlčoch se také opáčil na vedení města s tím, že člen výboru se měl stát také pravidelným účastníkem jednání rady. „Jestliže jste znemožnili předsedovi účast na radě, přispěli jste podstatným způsobem k tomu, co na něj teď házíte,“ zlobil se. Primátor Jiří Svoboda (ANO) ale trpce reagoval.

„Co se týče účasti, je pravda, že jsme je v určité době omezili. Ono, když zasedá rada města za přítomnosti předsedy výboru a on tam usne a já k němu mluvím, vyzývám ho a on spí, tak je taková účast formální a nedává žádný smysl,“ argumentoval podle serveru iDnes.cz.

Hlasování o zrušení výboru pak bylo celkem jednoznačné. Pro bylo 34 zastupitelů, dva nehlasovali a osm se zdrželo. Mezi nimi byli především členové ODS, ale také Svatomír Mlčoch a Viktor Vojtko (STAN), podle něhož se mohlo nad bodem jednat.