Zprávy z TikToku aktivují dopamin. Nomofobie skrytou metlou lidstva

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
S rostoucím množstvím lajků, srdíček a komentářů na sociálních sítích dochází k uvolňování hormonů štěstí. Tato pozitivní zpětná vazba může vytvářet závislost na mobilním telefonu.

Mobilní telefony jsou nedílnou součástí života většiny z nás. Převážně pro teenagery, jsou tato zařízení častěji více než jen nástroj pro komunikaci – jsou smyslem jejich života. Někteří jedinci se v posledních letech stávají na telefonech závislými a zadělávají si na problém týkající se jejich fyzického i psychického zdraví.

Díky neustálému přístupu k internetu jsou mladí lidé připojeni k síti každý den, celý den. Dle studie od organizace Common Sense Media, teenageři dostávají za den alarmující počet upozornění. Celkový počet dle studie přesáhne u některých jedinců někdy i více jak 240 upozornění za den. Studie také prokázala, že mladí lidé mají často problém si sami nastavit limit času stráveného u obrazovky a neví si rady, jak z této šlamastyky ven. „Tato zpráva zcela jasně ukazuje, že dospívající mají problém zvládnout časté užívání telefonu, což si vybírá daň na jejich schopnosti soustředit se a na celkovém duševním zdraví,“ uvedl James P. Steyer, zakladatel Common Sense Media. Závislost na telefonu je často označovaná jako „nomofobie“.

Studie od Common Sense Media, která se zaměřila na lidi ve věku od jedenácti do sedmnácti let prokázala, že dospívající často užívají své mobilní zařízení i během výuky, což může mít špatný vliv na jejich výkon ve školních lavicích. Studenti a žáci neustále kontrolují množství upozornění, komentářů, či „srdíček“ na jimi sdílených příspěvcích, což může utvářet pocit uznání a potřeby být stále online.  Dostávají se tímto do jakési soutěže o co nejvíce reakcí na své příspěvky, která vede k čím dál větší potřebě kontrolovat mobilní zařízení, jak uvádí web Ihealthservices.org.

Na vině je tzv. dopaminová odměna. Když dostaneme novou zprávu, like na sociální síti nebo jinou formu interakce, náš mozek to může vnímat jako odměnu, což nás nutí se k telefonu vracet pro další „dávku“.

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)

Nejvíce užívanou sociální sítí je dle deníku The Washington Post známá platforma TikTok, která je určena převážně ke sdílení krátkých videí. Je velmi oblíbená především mezi mladými lidmi.  Závislost na telefonu a sociálních sítích může způsobit deprese, úzkosti, poruchy spánku, a dokonce pocit izolace. Možných negativních dopadů si jsou vědomi i sami provozovatelé sociálních sítí. Konkrétně TikTok se rozhodl zavést časové omezení šedesáti minut denně pro nezletilé uživatele. Nejde ale jen o mladé. Závislostí mohou trpět i starší ročníky.

Tipy, jak překonat závislost na telefonu?

Z odborných studií vyplývá, že časté používání smartphonu proměňuje mozek, vede k poruchám spánku, zhoršené koncentraci i stresu. A jak poznat, že se nomofobie týká zrovna vás? Prvním alarmujícím příkladem je, že máte tendenci vzít telefon do ruky, když děláte zrovna něco jiného. Nebo se občas podíváte na mobil, aniž byste otevřeli nějakou aplikaci. S telefonem nejen usínáte, ale také se probouzíte. Valnou většinu svého volného času trávíte prohlížením sociálních sítí. Prokrastinujete na mobilu v pracovní době nebo místo spánku a rozhodně si nedovedete představit víkend kdekoliv bez signálu.

Abychom se zbavili závislosti pomáhá si například vytvořit plán bez elektroniky, vypnout notifikace, obnovit staré koníčky a aktivity, které nás odvedou z online světa.

Závislost na telefonech nejen u teenagerů je komplexním problémem, který vyžaduje pozornost a řešení. Je důležité si také uvědomit, že nové technologie jsou nezbytnou součástí moderního života, ale měly by být používány s rozumem. Omezit čas strávený na sociálních sítích a telefonu celkově, může pomoci dospívajícím i dospělým vyhnout se všem negativním dopadům závislosti a napomoci zdravějšímu životu.