Změny na železnici: Tentokrát bez trafik. Do představenstva ČD Cargo míří odborníci

Valná hromada národního dopravce Českých drah před chvílí rozhodla o nových členech představenstva své dceřinky ČD Cargo. Na důležitá manažerská místa směřuje Martin Svojanovský a Zbyszek Waclawik. Zdá se, že před politickým klíčem vyhrálo kritérium odbornosti.

Opozice může koalici vytýkat mnohé. Kritika se při napjatém státním rozpočtu a deklaraci zeštíhlení státní správy snáší hlavně na funkce uměle vytvořených politických náměstků ministerstev a čistky v dozorčích radách a představenstvech státních a polostátních podniků.

Klíčové manažerské posty v představenstvu ČD Cargo nicméně obsazují zkušení manažeři. Martin Svojanovský měl od dubna 2019 až doposud na starosti provoz největšího železničního dopravního uzlu ČD Cargo v České Třebové, kde proslul svým důrazem na přesné plánování. Z logiky věci se tedy jedná o další kariérní posun. Nyní mu připadne do portfolia celý provozní úsek národního dopravce. Není bez zajímavosti, že Svojanovský začal pro národního dopravce pracovat na pozici výpravčího a po téměř třiceti letech se vypracoval na člena představenstva s gescí šéfa provozu největšího nákladního dopravce v České republice.

Ani druhé jméno není lidem z železniční branže neznámé, respektive se jedná o velký návrat do skupiny ČD. Zbyszek Waclawik se ve svém CV může pochlubit založením nejúspěšnější filiálky ČD Cargo v polských Katovicích, která dnes nese název ČD Cargo Poland. Waclawik je duchovním otcem založení této pobočky, dokonce ji i sám řídil. Podle všeho Waclawik dovede dobře vycítit potenciál a má nos na dobré obchodní příležitosti. Taková posila se bude ČD Cargo opravdu hodit. Hospodářské výsledky roku 2022 totiž ovlivní dozvuky pandemie covidu a hlavně válka na Ukrajině. Správné nasměrování obchodních aktivit může mít zcela zásadní dopad.

Není třeba opakovat, že ve válkou sužované Evropě čeká na oba manažery řada výzev. Mezi ně bezpochyby bude patřit zabránění hladomoru, resp. alespoň částečný vývoz (rozvoz) ukrajinského obilí. To se až doposud transportovalo v drtivé většině na lodích, což však blokáda ukrajinských přístavů ze strany Ruska neumožňuje. ČD Cargo je právě jednou ze společností, která se nyní na pomoc s převozem obilí orientuje. Vlak kukuřice z Ukrajiny odvezl nákladní dopravce až do německého přístavu Brake. Náklad dále směřoval do Egypta.

ZDROJE: red. VH