Distributoři a lékárny jsou nově povinni zajistit dostupnost léků i po přerušení dodávek. Zákon o léčivech schválen

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Zákon o léčivech prošel Sněmovnou. Na stole jsou nové povinnosti pro dodavatele, distributory léčiv, lékárny i státní úřady. 

Zákon o léčivech prošel Sněmovnou. Na stole jsou nové povinnosti pro dodavatele, distributory léčiv, lékárny i státní úřady. 

Znatelné změny se dotknou lékového trhu, neboť novela zákona o léčivech přináší nové povinnosti. Nejdůležitější změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro pacienty v ČR ještě 1-2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku, uvádí tisková zpráva rezortu.

Jedná se o nová opatření v oblasti distribuce léčivých přípravků s omezenou dostupností v České republice. Tato opatření mají za cíl monitorovat a regulovat skladové zásoby těchto přípravků a zajišťovat spravedlivější distribuci mezi lékárnami, konkretizuje dále ministerstvo.

Distributoři mají nově povinnost denně poskytovat Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv informace o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Lékárny budou také hlásit aktuální stav skladových zásob. Tato data by měla posloužit Ministerstvu zdravotnictví k přesnému sledování dostupnosti daných přípravků v distribuci a v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárnami, by mělo zabránit neúměrnému skladování a vytváření nadměrných zásob. Mělo by to vést k efektivnějšímu využívání dostupných zásob a umožnit rovnoměrnější přístup pacientů ke zdravotnickým produktům.

“Jde o velmi zásadní novelu, u které si troufnu tvrdit, že je největší změnou za posledních 15 let, která myslí především na pacienty. Aby byl lék pokud možno v každé lékárně, aby ho byl dostatek a aby pacient věděl, kde je k dispozici, říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Je pozitivní zprávou, že pracovní skupina pro dostupnost léčiv při Ministerstvu zdravotnictví aktivně reaguje na aktuální situaci a podniká kroky k zajištění dostupnosti léčiv. Získání dalšího neregistrovaného léčivého přípravku ze zahraničí je jedním z opatření, která mohou být přijata v případě, kdy dojde ke krátkodobému nedostatku určitého léčiva na místním trhu.

Opozice tak optimistická není

„S tímto zákonem mají problémy prakticky všichni, snad kromě pana ministra a ministerstva,“ uvedl Kamal Farhan (ANO) podle serveru iRozhlas.cz. Obdobně kritická je i  Karla Maříková (SPD).  Podle ní jsou naděje vkládané do novely přehnané. „Novela jako taková prom úplně nevyřeší,“ míní.

Pro předlohu ale nakonec hlasovalo 156 ze 173 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.