Životní minimum a přídavky na děti, se od ledna zvýší!

„Zvýšení existenčního minima je poměrně jasně ohraničená a adresná pomoc,“ poznamenal Jurečka s tím, že se zároveň rozšiřuje množina žadatelů, kteří mohou této výhody využít.

 

 

„Je to velká zpráva i pro velkou část lidí, kteří potřebují pomoci s náklady na výchovu dětí, energiemi či potravinami,“ dodal. Přesnou částku zatím Jurečka neřekl. „Předpokládáme, že od posledního zvýšení vezmeme údaje od Českého statistického úřadu o růstu inflace a na základě tohoto bychom upravovali životní a existenční minimum,“ podotkl s tím, že půjde o částku nad pět procent. Kvůli inflaci minimum vzrostlo naposledy od července. Nyní pro samotného dospělého činí 4620 korun. Pro dospělé v rodině a děti je částka nižší. Zvýšení minimální částky pro život a přídavků doporučuje Národní ekonomická rada vlády (NERV). Jurečka v minulých týdnech několikrát zopakoval, že vláda je připravena při pokračujícím zdražování částku navýšit. Vláda rovněž rozhodla o zvýšení přídavků na dítě, který má podle Jurečky pomoci hlavně samoživitelům a rodinám s více dětmi. Příspěvky by se měly od ledna zvýšit o třicet procent. „Pracující rodiny by pak měly dál pobírat dávku o 500 korun vyšší,“ upřesnil ministr.

 

 

Od ledna se také mění valorizace důchodů. „Kromě 825 korun v průměru bude rovněž zvýšena základní výměra důchodová, která bude zhruba na úrovni 140 korun, což odpovídá tomu, co jasně říká zákon, že to má odpovídat deseti procentům průměrné mzdy,“ řekl Jurečka. Dodal, že není možné jednoduše změnit valorizační schéma u důchodů, je potřeba změna zákona a k této změně chce vláda přistoupit v roce 2023. Kabinet rovněž zavádí takzvané výchovné, které bude státní kasu stát dvacet miliard korun. Podle Jurečky byl tento návrh představen tento týden při projednávání státního rozpočtu a vláda s těmito prostředky počítá.

 

ZDROJ: CTK

ZDROJ FOTO: teraz.sk